| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt miop si nu port ochelarii in public, doar pe acasa,mi se v-or agrava drioptiile? Si daca am dioptrii de -0, 25 sau +( nu mai stiu sigur. in orice caz nu vad bine de la distanta si am 0, 25) o pot corecta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Mada1920 a răspuns:

Se poate corecta, si da, se poate agrava...am patit-o chiar eu in urma cu 6, 7 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si eu am pornit cu -0.25... 15 ani mai tarziu am ajuns la - 3.75. Asa ca de agravat se poate agrava mai ales daca nu porti ochelari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Dar daca ii port tot timpul pot vedea iar normal si sa scap de ei intr-un an, 2?