| Alexia232323 a întrebat:

Daca te operezi si rămâi doar cu un singur rinichi sănătos trebuie sa faci dializa?
Se pot face un copil daca ai doar un singur rinichi?
Multumes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Atunci cand ramai cu un rinichi santos poti sa traiesti pana la adanci batraneti fara probleme.

Dializa se face numai daca ambii rinichi sunt bolnavi grav si nu mai functioneaza.

Am o matusa care a murit la 94 de ani de batranete, dupa ce in jur de 20 de ani i s-a scos 1 rinichi si a trait bine mersi toata viata doar cu unul, ba chiar a facut 1 copil.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atât timp când au un rinichi funcțional nu ai nevoie de dializă.