| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare legata de acest domeniu al sanatatii. Tatal meu are un singur rinichi in urma unei operatii.Creatinina i-a crescut la 3.0.Tinand cont ca are doar un rinichi este o valoare mare? Pana la ce valoare se poate ajunge fara sa ajunga la dializa? Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o valoare mare, chiar daca are un singur rinichi. Se poate ajunge pana pe la 5 miligrame fara dializa, dar daca se instaleaza insuficienta renala, valoarea creatininei poate creste foarte brusc (adica sa atinga 5 miligrame in cateva zile sau saptamani).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.netmedic.ro/analize-medicale-biochimie/creatinina
Trebuie să îl vadă medicul urolog. Sănătate.
Pa, pa.

| Margera a răspuns:

Creatinina trebuie sa ramaie constant la valoarea care o are acum, de scazut poate sa mai scada dar sa numai creasca deloc.In modul acesta Tatal Dv. nu va ajunge la dializa.