| LaviniuA a întrebat:

Daca te roade stomacul noaptea la vreo 3 ore dupa masa e gastrita? Mi s-a mai intamplat dar de regula trece in vreo juma de ora.
Sa fie si astenia de primavara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu daca gastrita se manifesta astfel! ea se manifesta mai ales ca o durere puternica de stomac -in partea superioara, insotita de multe ori de o arsura datorata cresterii aciditatii, balonare etc!
Daca te "roade" stomacul seara recomand sa iei niste covrigei de aceia cu tarate sau de orice fel dar nu foarte saraci, si mananci 2-3 si bei o gura de apa!
cand ai gastrita si in cursul zilei ar trebui sa ai simptome specifice ei, nu doar noaptea!

nu este astenie de primavara, astenia se manifesta asemanator cu depresia dar are si alte simptome : melancolie inexplicabila, usoara anxietate, oboseala accentuata, dureri de cap, senzatie de ameteala etc

| ioana748 a răspuns:

Nu inteleg in ce sens te roade?
Dar poti incerca dicarbocalm.
Toate bune,

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, Pentru probleme de stomac îți recomand autosugestie in fiecare zi timp de 20 de minute. Eu aveam reflux gastric A trecut. Probabil de la autosugestie.

| wedidedi a răspuns:

Poate fi vorba despre un ulcer duodenal, avand in vedere ca apare la cateva ore dupa masa si mai ales noaptea. Incercati sa vedeti daca se amelioreaza daca mancati ceva sau luati un antiacid (dicarbocalm de exemplu). Recomand consult medic gastroenterolog.