| Radandam a întrebat:

Dacă termini școala de asistenți medicali de farmacie practic pot lucra într o farmacie ca farmacist? Adică voi da medicamente după rețete? Care este diferența dintre cei cu facultatea de farmacie și cei cu școala de farmacie? Nu tot farmaciști sunt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Exista doua tipuri de farmacisti si in opinia mea ar trebui sa fie unul singur si sa se excluda categoria inferioara ca scoala, cea cu postliceala.
Deci farmacisti care au facultatea de Farmacie si asistenti farmacisti care au postliceala.
Farmacistii adevarati sunt cei cu facultate, ei au si salariul mai mare etc
Deci incepe sa inveti si sa faci o facultate, este foarte posibil ca in viitor cei care s-au angajat si ocupa locuri ca asistenti farmacisti sa fie obligati prin lege sa aiba nevoie de facultate si atunci mai pierzi cativa ani din viata pe la scoala, asa ca cel mai istet este sa faci facultatea de farmacie.

| sierra1 a răspuns:

"Dacă termini școala de asistenți medicali de farmacie practic pot lucra într o farmacie ca farmacist?"

intrebarea e genială!

Adică ce-ai vrea să lucrezi, scafandru autonom sau schimbător de rulmenți sau plantator de goji?

Hai măi Radandame, te-ai făcut din nou de praștie cu intrebarea asta!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru sierra1):

De ce nu citesti intrebarea in loc sa il iei la misto?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Orice farmacie este condusa de un farmacist, deci de un absolvent de facultate farmaceutica. In farmacie pot lucra, sub indrumarea farmacistului si asistentii.
Acum din experienta: mie imi elibereaza retetele prescrise de medic periodic de catre aceiasi asistenta de farmacie, fara sa fie prezenta farmacista. La aceasta farmacie sunt deodata la tejghea cate 4-5 asistente de farmacie care elibereaza orice reteta prezentata.
Spun doar ceea ce stiu.
Cat priveste asistentele de farmacie - ma scuzati ca nu folosesc denumirea exacta - o sa dispara doar atunci cand o sa dispara asistentele din spitale.

| Furnicuta000 a răspuns:

Vad ca ai primit raspunsuri la misto.
Sa explic pe scurt. Exista o diferenta intre farmacist si asistent de farmacie. Ambii vand medicamente dar farmacistul are mai multe responsabilitati, mai ales in spatele tejghelei. In plus farmacistul are salariu mai mare decat un asistent de farmacie.
Ca sa ajungi farmacist trebuie sa faci o facultate grea care dureaza 5 ani.
Ca sa ajungi asistent de farmacie trebuie sa faci o postliceala de asistenti de farmacie care dureaza 3 ani. Deci tu te refereai ca vrei sa te duci la o postliceala de asistent de farmacie nu o postliceala de farmacisti.

| Simpatic a răspuns (pentru Furnicuta000):

Care-s raspunsurile la misto, ca ai zis-o la modul general!
Al meu e la misto?
Si eu l-am dat stiind ce spun si din experienta mea nu am facut copy paste de exemplu.
Deci nu ne baga pe toti in aceeasi oala ca pe frustratul ala care da raspunsuri la misto la toata lumea, ca e unul singur aici, ceilalti nu am facut misto.

| sierra1 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Deci intrebarea sintetică e: "termini școala de asistenți medicali de farmacie practic pot lucra într o farmacie "

ok, incă un geniu ce ne luminează! Chiar nu credeam că se poate. Multumim pentru răspuns

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, scuze, era vorba despre primul raspuns

| Furnicuta000 a răspuns (pentru sierra1):

A intrebat daca poate lucra ca farmacist. Apoi a intrebat care e diferenta dintre asistent si farmacist. Nu mi se pare ca a pus o intrebare stupida, tu vrei sa para ca asa e.
Nu e cazul sa te ataci, recunoaste ca de multe ori in loc sa ajuti doar faci misto de ei. Sunt doar niste copii carora nu li s-a vorbit aproape deloc in scoala despre facultati, scoli, cariere etc.

| sierra1 a răspuns (pentru Furnicuta000):

I-am răspuns la prima la cealaltă las specialiștii geniali cum ai fi tu de ex.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru sierra1):

Nu i-ai raspuns. Nu poate lucra ca farmacist. Ar trebui sa recunosti macar odata ca ai gresit, nu are rost sa te contrazici aiurea

| sierra1 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Debitezi inepții ca de multe ori dealtfel, ia citește:

"O nr. 626/2001, asistentul de farmacie este personal sanitar absolvent al scolii postliceale cu profil... poate elibera numai acele medicamente... "

și unde ziceai că le eliberează, in parcare sau la locul lui de muncă adică in FARMACIE?

HAIT?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru sierra1):

Esti cu noi pe Pamant? Alo?
Ia du-te frumusel la orice farmacie vrei si uita-te ce scrie pe ecuson, o sa vezi ca la o tanti scrie "farmacist" pentru ca e farmacist si mai sunt alte tanti care au pe ecuson "asistent". Despre ce vorbim? Vrei sa ai mereu dreptate desi tu debitezi ineptii? Nu prea cred. Drum bun!

| WhiteLife a răspuns:

Cei care termina postliceala sunt asistenti de farmacie, iar cei care termina facultatea sunt farmacisti. Diferenta este in primul rand la scoala (nu stiu daca postliceala este considerata invatamant superior, dar nu cred ca e recunoscuta in strainatate cum este o facultate acreditata), dureaza 3, respectiv 5 ani, iar facultatea este mai grea. Apoi obligatiile: asistentii nu pot prepara (in cazul in care este receptura), nu pot elibera medicamente TAB III (cele pentru boli psihice), orice farmacie nu are voie sa fie deschisa daca nu exista cel putin un farmacist pe tura (indiferent de numarul de asistenti). Este si diferenta la salarii. Ca farmacist poti fi promovat la farmacist sef, diriginte etc (in functie de cate clasamente are farmacia respectiva) si esti responsabil si de toate comenzile, intalnirile cu reprezentantii medicali, semnarea facturilor si introducerea lor in baza de date si de consilierea pacientilor (care in ziua de azi e oferita si de asistenti). As spune ca sunt diferente destul de mari, insa mediul de lucru este curat, placut, scoala e folositoare pentru ca vei avea cunostinte pe care le poti folosi sa-ti ajuti familia si pe cei dragi. Salariile sunt destul de mici si sunt putine posturi libere pentru asistenti, din cate stiu, pentru ca multi fac scoala pentru ca e usoara si pentru ca vor un mediu de lucru frumos.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru WhiteLife):

Trebuia sa ii raspunzi asta Sierrei, poate mai invata ceva nou

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

In conformitate cu dispozitiile Ordinului nr. 626/2001, asistentul de farmacie este personal sanitar absolvent al scolii postliceale cu profil farmaceutic sau a altor forme de invatamant postliceal ale carui studii au fost echivalate si care are titlul de asistent de farmacie. Asistentul de farmacie poate elibera numai acele medicamente care se elibereaza fara prescriptie medicala, fiind interzisa manipularea de catre acesta a produselor toxice, stupefiante si psihotrope.

Asta e copy paste, dar ma rog. Ca sa iti raspund la intrebare, nu. Ca si asistent farmacist esti subordonat farmacistului. (celui cu facultatea facuta) E ca si la medicina. Ca si asistent nu poti opera pe creier un om, ci doar esti acolo ca si ajutor si faci chestiile pe care ti le spune medicul (sa ii dai X, sa ii dai Y). Un asistent farmacist lucreaza intr-o farmacie, insa nu poate da medicamente dupa reteta, ci doar pe cele luate fara reteta, adica lucruri banale. Cand vine vorba de datul medicamentelor dupa reteta, cel ce face asta e farmacistul, cel cu o facultate terminata. Si nu, nu tot farmacisti sunt. Farmacistii au facuta facultatea. Daca nu ai facultatea, nu esti farmacist. Lucrezi in domeniu, insa nu te numesti farmacist. In contextul dat te numesti asistent de farmacie / asistent farmacist. (acelasi lucru) Farmacistul are o libertate mai mare, asistentul da doar medicamentele ce nu se iau cu reteta.