| MiRuNa_4294 a întrebat:

Daca ti se rupe o bucata din masea ce poate sa-ti faca medicul dentist?(radacina nu e afectata si nici carnea)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Dacă te duci la timp, stomatologul îți poate reconstrui fără probleme măseaua.
O seară cu zâmbet să ai!

5 răspunsuri:
| EuSiCuMine a răspuns:

Am avut si eu acum 2 ani u ruptura de dinte si mi-a pus o plomba pe care o am si acum. Plomba e un amestec iar daca te uiti la el ti se pare ca e ciment. E moale iar cand il pune in locul lipsa al maselei, astupa acea gaura ca si cum nu ai nimic. Si daca se uita cineva, zice ca ai o guma acolo sau ceva de genu. NU DOARE ABSOLUT DELOC! In prima zi te chinui un pic pentru ca nu stii ce e aia si iti vine sa dai cu limba ep acolo dar sa nu faci prostia asta ca o sa te doara mai tarziu. Uiti ca e acolo si totul e OK!:*:* nu te speria, nu te va durea

| AndreiDoMino a răspuns:

Iti pune plomba.

| IamIce a răspuns:

Aha nenee! dc mananc skitt#es?
nimic ce sa-ti faca laughing

| rakebackace a răspuns:

Probabil o sa-ti puna o plomba

| cryingfortheangels a răspuns:

Poate sa-ti puna pivot, sa-ti scoata nervul si sa inlocuiasca maseaua sau sa o lase asa. eu am patit aceeasi lucru si chiar daca nici radacina nici carnea nu era afectata a preferat sa o lasa asa pana cand o sa ma doara si o sa fie cazul s-o scoata.