| Lluuminitaa a întrebat:

Heey! :* prietena mea are o problema straight face a avut o masea plombata dar plomba i-a cazut si nu s-a mai dus la dentist sa o faca. acum cateva luni maseaua i-a cazut pentru ca era f cariata si a inceput sa ii creasca o bucata de carne din gingie :-s a zis ca o rupe sh pe langa faptul ca ii curge f mult sange ii creste inapoi in cateva zile :-s. stie cineva despre ce este vorba si ce ar trebui sa faca? multumesc anticipat >big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FallenRichard a răspuns:

Nu este puroi,ci un polip,pe care il indeparteaza stomatologul chirurgical,nu doare,face anestezie,de la polip ajunge sa faca pulpita,infectie foarte dureroasa, si atunci va fi nevoie de obturatie de canal, 80 de lei, dupa aceea un tratament si plomba provizorie, 100 de lei, iar in ultima sedinta va pune plomba definitiva, depinde pana-n 80 de lei,doare putin daca se inflameaza nervul,dar sa mearga,ca altfel face un abcess si se instaleaza necroza la toata mandibula,sau maxilar,si atunci ramai distrus pe viata,nu-i de jucat cu asemenea lucruri,deci la stomatolog neaparat,sa-mi scrii daca si-a rezolvat problema! ah, da sa aiba bani si pentru un film, 15 lei din cate stiu si detartraj, 7 lei.

3 răspunsuri:
| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Eu cred ca are puroi. Sa mearga repede la dentist altfel se vor caria si restul maselelor si va trebui sa treaca prin multe operatii. Puroiul acela constituie o problema pentru inima daca nu e tratat si provoaca stari de neliniste si lipsa de concentrare.

| mada00madalyna a răspuns:

Asta patesc si eu

| cristina93 a răspuns:

Ar trebui sa mearga la dentist. El stie cel mai bine care e problema si cum se poate trata.