| whatisthis19 a întrebat:

Daca ti se sparg vase de sange ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| MaryMaria333 a răspuns:

Hemoragie interna?

| WhiteLife a răspuns:

Depinde ce vas de sange si unde. Daca sunt capilare, faci vanatai, daca sunt vene sau artere sunt hemoragii.

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Hemoragie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hemoragie,dar nu in toate cazurile! crying

| Jokers666 a răspuns:

Pai depinde ce vase de sange ti le spargi daca e sunt venele de obicei poti muri daca pierzi mult sange si dupa aia nu mai pulseaza inima

| mgtow a răspuns:

Mori dupa un timp scurt

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ți se sparg, așa este corect gramatical.
Dacă ți se sparg în creier sau în inimă, paralizezi sau mori. Dacă și se sparg la picioare, faci varice. Apoi în vasele sparte se formează cheaguri de sânge care circulă și dacă ajung la inimă sau la creier, faci infarct și din nou sunt riscuri mari.

| Dana1999 a răspuns:

Sangerezi.

| JicaContra a răspuns:

Depinde unde
-in muschi = vanataie
-in torso (abdomen) = hemoragie interna
-in creier... adios muchachos, daca esti norocos nu iti mai merg 1-4 membre (membru inseamna picioare sau maini, NU PENIS, cu toate ca si ala e la fel de "grav") in cel mai rau caz mori pe loc, "atac cerebral"... sau, pentru unii e mai mare norocul asta decat sa fii handicapat locomotoriu sau, seczual pentru restul vietii!

pe scurt, daca ti se sparge un vas de sange, atunci tot sangele care vine din vasul ala se duce in lateral (hemoragie interna) SI, MAI ALES, organele care primeau sange prin vasul ala nu mai primesc si MOR... PUNCT!
in muschi, pana la urma, treaba asta se repara de la sine, in orice altceva e cam caz grav... RAU!