| Strocker a întrebat:

Ce se poate intampla daca tomograful arata vase de sange sparte la creier?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

"Vase de sange sparte" este o exprimare colocviala care nu va fi regasita niciodata in rezultatul unui buletin tomografic. daca vrei detalii, va trebui sa ne spui exact ce spune medicul de la tomograf (hematom, subdural, extradural, intraparenchimatos, ce localizare, inundatie ventriculara, care ventricului, efect de masa, sau zone hipodense, sau malformatii vasculare, care si de ce grad, sau leziuni de tip vasculita, etc)

1 răspuns:
| VivianKorea a răspuns:

Creierul inundat de sânge supravietuieste rar, de asemenea ucide funda?