| myiau a întrebat:

Daca un copil e foarte neatent, vorbeste doar cu prietenii imaginari si toate jocurile lui sunt cu lupte, nu se poate concetra nici macar jumatate de ora, si mereu vorbeste cuvinte fara sens, ce specialist ar trebui sa-l consulte? are 7 ani. nu e din cauza rafatatului cum ar crede unii. sunt constienta ca e o problema insa nu stiu unde sa ma prezint cu el. va rog seriozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Poate suferi de autism sau sa aiba deficit de atentie. Eventual poti merge la medicul de familie si va sti el daca este cazul si unde sa te trimita.

| EMike a răspuns:

Cauta un psiholog, e probabil sa nu fie destul de matur, cu timpul ar trebui sa se maturizeze. Iti recomand insa sa nu-i "strici lumea imaginara" dintr-odata deoarece am citit o poveste despre un copil care avea un prieten imaginar, au mers ai sai la psiholog/psihiatru cu el, unde i-au zis copilului ca prietenul sau a murit si ca nu mai exista. Ajungand acasa, in Bucuresti, copilul a intrat pe balcon, a pus un scaun langa geam si a sarit de la etajul 8. A murit pe loc. In cazul in care vrei s-o iei treptat mergi intai la scoala la el, sigur are asistenta psihologica. Doamna/domnul de acolo sta cu el de vorba si il ajuta... Mult succes cu cel mic!

| GigiMenta a răspuns:

Poate fi autismul in cel mai rau caz dar nu vreau sa dau un diagnostic gresit dar e posibil, consulta un medic specialist.

| D3aAndreea a răspuns:

Consulta un medic specialist