| Sabrina1 a întrebat:

Daca urinezi dupa un contact sexual poti evita o posibila sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Urinarea dupa contactul sexual nu este o metoda anticonceptionala, dar s-a dovedit eficienta in prevenirea infectiilor urinare joase (cistite-infectii ale vezicii urinare) la femei la care aceste infectii repetate au o legatura cu actul sexual. In timpul actului sexual bcteriile ce colonizeaza in mod normal zona genitala externa (sau ajunse aici prin deplasare de la nivelul anusului - ex.: E.coli), au posibilitatea de a "urca" in vezica prin uretra datorita masajului meatului uretral (zona externa a uretrei - pe unde urinezi). Vezica, pe de alta parte este sterila (fara bacterii), iar o astfel de ascensiune a microorganismelor determina aparitia cistitei.

10 răspunsuri:
| bubu_7778 a răspuns:

Categoric nu! Deaoarece noi femeile nu avem aceeasi conformatie ca si barbatii deci aveam 2 cai separate unite la exterior:una este aparatul genital iar cea de a doua este vezi. Urinarea nu ajuta cu nimic, infectiile urinare se fac din alte cauze cum ar o flora bacteriana densa iar urina nu indepartea spermatozoizii de pe traiectul lor.Metodele folosite pentru a preveni o sarcina sunt prezervativul, anticonceptionalele, steriletul etc

| gabriellas a răspuns:

Nu. Dar este o metoda la indemana de preintampinare a infectiilor urinare. O parte din infectiile urinare apar in urma contactului sexual.

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

NU, nici daca te speli imediat.
O sarcina sexuala poate fi evitata cel mai bine prin prezervativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Pentru a evita sarcina stai intinsa in pat si tine o aspirina intre genunchi. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te ajuta sa nu ramai gravida, dar te ajuta sa nu faci infectii ale tractului urinar (urina curata tractul).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| Melisa_Melisa_1997 a răspuns:

Dacă te duci la toaleta și urinezi e cazul sa ramai insarcinata?

| Solo a răspuns:

Treaba asta cu urina o foloseau unele femei in vremurile in care nu aveau acces la alte metode, pornind de la premisa ca urina e acida si ucide spermatozoizii, dar cel mai bine n-ar fi sa folosesti alte mijloace?

| paria a răspuns:

Asta e un vechi mit in care nu mai crede nimeni, cea mai buna cale ca sa ramai ne-gravida e sa te protejezi cu prezervativ, sa iei pilule sau sa nu faci sex deloc.