| MoonLight a întrebat:

Dati-mi niste informatie despre testul Papanicolau. Nu vreau articole sau cine stie ce. vreau sa stiu in ce consta si pentru ce se face si nu il vreau explicat in termeni stintifici. il vreau explicat mai "pe romaneste".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| clarobscur a răspuns:

Testul Papanicolau se face pentru depistarea în stare incipientă a cancerului de col uterin. E bine să se facă in fiecare an odată cu începerea vieţii sexuale. Nu doare, nu ai de ce să îţi faci griji. Medicul ginecolog ia o mostră din mucoasa colului uterin, apoi în mod normal, în urma unei examinări, medicul îţi interpretează rezultatul. Eu zic să îl faci fără frică pentru că e bine pentru sănătatea ta!

2 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Se face pentru determinarea cancerului uterin

| doctoru a răspuns:

Uite ai aici un sexolog care iti poate raspunde la orice intrebare legata de acest test. cred ca e mai util decat sa ne dam cu parerea.http://salvatori.spard-team.com/category/reproducere/