| Andrei199793 a întrebat:

De 5 zile am diarie. Am inceput prin leacuri babesti si nimic, am luat furazolidon si sa intarit scaunul putin intr-o seara iar urmatoarea zi dimineata tot moale ( apa ) era. Nu imi trece, maine ma duc la medic. Dar voi ce sfaturi imi puteti da?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| LenoreVoldaren a răspuns:

Ai încercat orez fiert? Mănâncă un bol mic de orez simplu, fără condimente. Dacă asta nu merge și peste câteva ore ești în aceeași situație, du-te la medic urgent.

| ElenaMaria1979 a răspuns:

Nu spui daca pe langa aceste scaune diareice a facut si febra, stari de greata si voma. Daca da, atunci ai facut o enterocolita, daca nu ai facut o intoxicatie alimentara.
Cel mai corect si sigur pentru sanatatea ta, este sa ajungi mult mai urgent la medic, risti sa te deshidratezi in asa fel incat va trebui sa te internezi.
Nu este de glumit cu acesta stare ce o ai, mai ales ca afara este atat de cald!
Sanatate multa si poate revii aici dupa ce ai rezolvat problema!

| Helly1226 a răspuns:

Fa o coprocultura si un examen coproparazitologic (o sa iti zica medicul). Nu mai lua medicamente antidiareice si bea multa apa, daca e vorba de bacterii e bine ca ai diaree, in acest mod scapi de ele.