| CeafalauChristinaAlexandra a întrebat:

De aproape 3 săptămâni am niște stări ciudat pot spune la început am crezut că sunt ameteli dar acum nu stiu ce să mai zic.Am 21 de ani am făcut și analize și doar calciu, magneziu și sarea au ieșit mici.
Am luat vitamine am mancat cum trebuie dar tot mai am dar nu stiu sigur dacă chiar sunt ameteli.
Adică de exemplu stăteam ieri la masa și scriam ma uitam pe telefon și copiam de acolo în caiet și simțeam cum se misca masa dar nu pe partea unde scriam eu pe cealaltă parte.
Chiar nu înțeleg ce sunt ca sunt foarte enervante.
Si când stau în pat mai simt uneori ca se misca canapeaua sau când merg mai simt ca se misca ceva si când stau pe loc la fel.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai vertij de la urechea interna, mergi la ORL Ce varsta ai?

| CeafalauChristinaAlexandra explică (pentru CristiDinBucuresti):

21 eu port și lentile de contact

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CeafalauChristinaAlexandra):

Nu are legatura vertijul cu lentilele de contact, trebuie sa te vada si un oftalmolog sa iti faca cîmp vizual fund de ochi sa masoare tensiunea oculara ca sa excluda orice problema oculara, dupa trebuie sa te vada un neurolog iei trimitere de la medicul de familie si pentru oftalmologie si pentru neurologie, si neurologul iti va da sa faci CT cranian, si dupa acel CT vei afla exact cauzele.

| Violleta2022 a răspuns:

Posibil a fie vertigo, posibil sa fie caderi de glicemie...

| sierra1 a răspuns:

O vizită la orl-ist nu strică!

| SuNaM a răspuns:

Hmm, nu vreau sa te sperii, dar pare ca ori ai o problema cu echilibrul caz in care trebuie sa te duci la ORL sa iti verifice aceasta functie( in aparatul auditiv este un lichid care se misca odata cu tine si spune creierului in ce pozitie se afla capul). Dar simptomele astea si chiar nu vreau sa te sperii pot arata si un inceput de afectiune neurologica. Eu zic sa te duci cat mai repede la control sincer.

| CeafalauChristinaAlexandra explică (pentru SuNaM):

Eu post și lentile de contact la ochi dar nu m-am dus sa vad daca e din cauza lor ca na am făcut analizele și am zis ca sigur nu e de la ele.

| MaRiAnAsg a răspuns:

S-ar putea să fie cv pe o perioada de timp, eu de ex am avut accident de mașină și aveam aceleași simptome după accident
Când mă puneam să dorm nu prea o puteam face pentru că se învârtea patul cu mine, mi-a trecut dar mai am probleme cu vederea câteodată se încețoșează
În orice caz, te rog informează-te despre accidentul vascular nu știu multe despre el dar mama mea știe pe cine care a avut și a prezentat sinptome asemănătoare dar nu știu eu prea multe, ar trebui să verifici un doctor dacă nu trece... s-ar putea să treacă de la sine dar nu este sigur...
Aaa mai e ceva, e chestia cu echilibrul este cv afecțiune care se trage de la câmpul vizual oricum eu nu sunt medic am doar 14 ani :_))
Am uitat cv ar putea fi o afecțiune de la radiațiile produse de tehnologie(fără glumă aici) de ex eu stau vreo 2 ore pe tel și mă scol din pat și mă amețesc efectiv și nu îmi pot păstra echilibrul și ajung să cad pe jos? sau mi se întâmplă și când mă trezesc după un somn de după amiază sau de puține ori unul peste noapte...
Sunt tot felul de chesti cel mai bine te-ai duce la doctor dacă continuă așa laughing

| Rredhead8 a răspuns:

Salut, s-ar putea să fie vertij, una dintre cauze ar putea fi coloana cervicală