| ingerashpierduth a întrebat:

De aseara mi-a iesit un herpes pe buza si trebuie sa scap cat mai repede de el.Cu Aciclovir nu imi trece asa repede asa ca mi s-a recomandat sa incerc cu o crema de hemoroizi numita Hemorzon.Ati incercat? In cat timp o sa treaca? Cum scap repede de el altfel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Are efect doar la pupinkuristi de cariera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

încearcă pasta de dintisau fond de ten, iti usucă

| xCeline a răspuns:

Daca e de aseara deja e tarziu pentru metoda mea dar iti spun ca sa stii pe viitor... incalzesti foarte bine o coada de lingura de lemn si o pui pe locul unde simti ca se va forma un herpes si tii acolo cat poti tu sa suporti, in cateva ore va disparea happy Toate cremele astea nu vor face decat sa grabeasca manifestarea lui cu alte cuvinte vei avea herpesul 2-3 zile pana cand va trece.

| dermdoc a răspuns:

Acoperirea locului cu plasturi special pentru herpes (Compeed) este o alegere buna (pasta de dinti nu prea ajuta) deoarece este contagios pana cand apare acea crusta/coaja de sange. Poti de asemenea incerca unguent cu aciclovir sau chiar aciclovir comprimate. Infectia herpetica labiala (pe buze) cu herpes simplex tip 1 este autolimitata si trece singura in aprox. 7-10 zile, urmand sa apara din nou la scaderea imunitatii (asa "lucreaza" orice virus herpetic). Se pot face foarte putine lucruri pentru a grabi procesul de vindecare (daca ne amintim dictonul: "Gripa trece intr-o saptamana fara tratament si in 7 zile cu tratament".) Pentru tratamentul cu Aciclovir comprimate ar trebui totusi sa mergi la un medic dermatolog deoarece dozele si durata tratamentului difera in functie de varsta, greutatea corporala, severitatea infectiei si functia renala. Tratamentul sistemic (cu pastile) cu aciclovir poate fi combinat cu un dermatocorticoid topic (Advantan, Locoid, Elocom crema) pentru ameliorarea mai rapida a simptomatologiei. Nu v-as recomanda sa folositi Hemorzon pe herpes din 2 motive: 1. contine un antibiotic, cortizon si un anestezic local (benzocaina), fara a contine insa antivirale 2. este conceput pentru partea cealalta, nu pentru gura.

PS: nu am cuvinte pentru tratamentul cu "lingura fierbinte". Inafara de o arsura, ce altceva se mai poate intampla?

Succes!

| Sorinx a răspuns:

Lasa-l ma asa ca iti trece in 2-3 zile

| Andreea_Roșca_1998 a răspuns:

Buna! Pentru a functiona cat mai repede Aciclovirul, trebuie luate si pastilele de la ei pentru ca virusul actioneaza din interior. O alta varianta ar fi sa tai un catel de usturoi si sa-ti freci cu el zona afectata cat mai des posibil.
Sper ca ti-am putut fi de ajutor!