| MatinDHiver a întrebat:

De cand a inceput scoala sunt foarte stresata, ma doare capul, ametesc, simt ca nu am energie. Am mult de invatat, mult de citit, o olimpiada grea care imi sta in spate si pentru care inca mai am de invatat(sunt clasa a XI-a la filologie). Ma simt nesigura de ceea ce invat, am impresia ca nu retin nimic, am impresia ca imi scade chiar increderea in mine, simt ca nu mai pot purta o discutie si raspunde la clasa cum faceam inainte. In plus, fratele meu(12 ani) este foarte incapatanat, neascultator si dinadins nu ma lasa sa invat, sa citesc, sa stau linistita o clipa; incepe sa vorbeasca, sa ma intrebe lucruri fara importanta, pe care le stie, dar vrea sa ma enerveze, incepe sa cante, sa vorbeasca prostii. Parintii aproape ca nu iau nicio masura. Ce e de facut? Dau fundita celui mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Incearca sa-ti pastrezi sanatatea fizica-o sanatate fizica buna iti creste rezistenta la stres.Mesele regulate si somnul suficient te ajuta sa-ti pastrezi o forma fizica buna, incearca sa faci multe exercitii fizice pentru ca te elibereaza de tensiune.
Nu lupta sa ai controlul asupra oricarei situatii-nu vei face decat sa risipesti timp si energie.
Descopera puterea in tine insuti-gandeste-te la punctele slabe si tari pe care le ai! Incearca sa fi sincera pentru ca ai nevoie de o imagine clara asupra lor!
Priveste lucrurile in mod pozitiv-exista intotdeauna un mod eficient de a face fata oricarei situatii.Toate problemele au solutii, chiar daca ele nu apar imediat.
Este viata ta-nimeni nu va putea lupta pentru tine!

| Adrianmircea7 a răspuns:

Pai eu as zice sa iti gasesti ceva(un lucru, persoana, orice)care te face fericita si sa incerci sa fii foarte calma si sa te organizezi cat mai mult. Daca nu termini ceva important sau ceva de genu, nu e sfarsitul lumii! poti continua si maine...IN fine, eu cred ca iti trebuie ceva care te face mai inccrezatoare/fericita tongue