| lc13cm3 a întrebat:

De cateva zile am observat ca atunci cand imi sparg cosuri de pe sani imi iese ceva apos din sfarc. La inceput era transparent si foarte putin dar dupa a devenit alb si curgea mai mult.
Ce poate fi si din ce cauza imi curge? Apropo am 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cosurile d epe sani NU se sparg!
Este normal sa iti iasa ceva lichid din sfarcuri, esti la varsta acdn oragenel reproducatoare isi incep activitatea.
Nu mai stoarce nimic pe sani sau la mameloane, pentru ca risti sa-ti faci chisturi.
Spala-te cu apa si sapun macar 1 data pe zi, desii, se impune 2 dusuri pe zi: dimineata si seara.
La poponet este obligatoriu sa te speli dimineat si seara, cu apa calda si sapun, si sa schimbi chilotul!

| CuriousStuff a răspuns:

Cosurile de pe sani sau care sunt in apropierea mameloanelor (sfarcurilor) NU SE SPARG, niciodata. Risti sa faci o mastita de toata frumusetea, si cred ca doar asta iti lipseste tie. Nu mai sparge cosuri iar daca secretia nu se opreste sau sanul incepe sa doara consultul medical e obligatoriu.
Si ai mai mare grija la igiena, cosurile se fac de cele mai multe ori din cauza unei igiene deficitare.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu mai sparge cosurile din zona mameloanelor.
Este posibil sa iti fi infectat ductele lactofore, tot umbland si iritiand zona respectiva.
Mergi la doctor. Este posibil sa ai nevoie de un tratament local cu antibiotic sau oral.

| untu a răspuns:

Mergi la consult la medicul tau de familie!