| denisa_1405 a întrebat:

Am o problema, de cateva zile imi curge din sani un lichid transparent, foarte putin, dar ma sperie.Stie cineva de ce mi se intampla asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, secreţia respectivă NU este transparentă; ea are o culoare :
* albă ( ca laptele; dar, mai RAR, poate avea şi altă culoare ) - când, cel mai probabil, este vorba de galactoree/hiperprolactinemie
* galben-verzuie, când, cel mai probabil, este vorba de o infecţie.

Dacă secreţia este alboaie, atunci, cel mai probabil, este vorba de galactoree/hiperprolactinemie generată de secreţia excesivă de prolactină!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......logica_883

http://www.romedic.ro/galactoree

http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/hiperprolactinemie_3760

http://www.romedic.ro/hiperprolactinemia

http://www.sfatulmedicului.ro/......inomul_886

http://www.endocrinologie-cluj.ro/......actinemia/

Trebuie să mergi la un control endocrinologic şi unul ginecologic!

Bănuiesc că ai şi dereglări menstruale/amenoree...

ATENŢIE : una din cauze poate fi SOP ( ovare polichistice )!
NU ai precizat dacă ai fost la ginecolog şi dacă ai făcut o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

| OnuOnulică a răspuns:

Ar putea fi mai multe cauze...iti recomand sa mergi la medic sa iti spuna care e cu exactitate!

| Emilian65 a răspuns:

Ai facut sex? Daca da, acel lichid transparent este semn ca esti insarcinata. Daca nu ai facut sex, acel lchid este un fenomen normal la adolescenti.

| denisa_1405 explică (pentru Emilian65):

Am 16 ani, n-am mai facut sex de 3 luni, iar in tot acest timp ciclul mi-a venit normal

| MskDesign a răspuns:

Cred ca trebuie sa faci o vizita la un medic specialist.

| Lawliet14 a răspuns:

Galactaoreea = scurgeri mamelonare; poate fi determinata de stimularea excesiva a glandelor mamare, efecte secundare ale medicamentelor, infectii mamare sau de tulburari ale hipotalamusului sau ale glandei hipofize.

Este recomandat sa consultati medicul endocrinolog pentru evaluare.

| Killer4Oscuro a răspuns:

Du-te la medicul de familie si explica-i care este situatia, el/ ea va stii ce este si ce trebuie facut. happy

| Andrei_Balint_1998 a răspuns:

Poate curge siliconu sau botoxu parerea mea.////