| anonim_4396 a întrebat:

De ce am lipsa de calciu?! Tot iau suplimente si consum lactate si degeaba!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Fumezi? Asa se pierde mult calciu... :( In plus, calciu nu se asimileaza doar din lactate si suplimente. Il poti gasi, si poate asimila, si din alte alimente.
Detalii aici:
->:www.pravaliata.ro/24-de-alimente-minune.htm

7 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

la fel patesc si eu dar de vreo trei ani fac cate trei luni consecutiv de tratament pe an cu ALPHA D3 1 pastila pe zi si gluconolactat de ca si mg cate 2 pastile pe zi timp de 10 zile pe luna. Sanatate!

| crisa a răspuns:

http://www.tititudorancea.com/......cteaza.htm
Am avut la un moment dat hipocalcemie. Stii ce mi-a zis medicul? Sa renunt la cofeina, sub orice forma ar fi ea (cafea, cola, ceaiuri). Nu a pomenit nimic de tigari, desi i-am spus ca fumez 2-5 tigari pe zi.
Acum sunt ok, dupa un tratament de Ca-Mg-Zn (Wallmark) timp de o luna.

| LuS[z] a răspuns:

Probabil ca dai prea multa atentie unor lucruri nesemnificative asa ca nu mai baga in seama toate lucrurile neimportante.

| dudu_4306 a răspuns:

Ai nevoie de vitamina D. Ea e responsabila de asimilarea calciului in oase si dinti si e sintetizata in interiorul organismului uman la contactul cu razele soarelui. De aceea iarna este recomandata trebuie sa-ti procuri vitamina D din alta parte din ou de exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bei ceaiuri, cafele, cola si fumezi? Daca da, tocmai ti-ai raspuns! Mai usurel cu cele de sus si ai sa vzi rezultatele!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lactatele sunt bogate in calciu dar din pacate nu se asimileaza, ci din contra se pierde. ultimele studii demonstreaza clar acest lucru. semintele de susan rasnite reprezinta cea mai buna optiune plus celelalte lucruri prezentate de ceilalti. cautati cartea Studiul China! Este cea mai buna carte de nutritie scrisa vreodata!

| teodora_suciu a răspuns:

Poate ai carenta de vitamina D3 si nu se asimileaza!