| AvalohAlyn a întrebat:

De ce am multe alunite pe corp?(am destul de multe)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| GabyT10 a răspuns:

Alunitele sunt foarte comune, aproape orice adult are cateva alunite (si eu am happy ). Alunitele pot fi congenitale sau dobandite.Persoanele cu pielea mai alba au, de regula, mai multe alunite. Majoritatea alunitelor apar in timpul copilariei si adolescentei.Alunitele apar atunci cand celulele de la nivelul pielii, denumite melanocite, cresc in formatiuni anormale. Melanocitele sunt distribuite la nivelul pielii cu scopul de a produce pigmentul natural care coloreaza pielea.

| Basilievski a răspuns:

Pentru ca asa te-ai nascut.

| stanciu2nd a răspuns:

Cred ca se mosteneste genetic, adica si eu am pe fata, pe gat, pe piept, maini.