| Jameson a întrebat:

De ce apar cosurile pe fata? Si cum scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dereglări hormonale sau infecții ale pielii.
Mască pe bază de acid salicilic, săpun cu sulf, tinctură de propolis, dacă este infecție trebuie intervenit și cu antibiotic.
Dermatologul este cel care spun ultimul cuvânt.
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Cel mai bine ar fi să consulți un dermatolog, dar până una-alta îți prezint câteva posibilități de a scăpa de acnee (nu există însă o garanție că vor da rezultate pozitive și în cazul tău și nu vor exista efecte adverse de nici un fel).

La ora actuală unul dintre cele mai bune tratamente importiva acneei este Zineryt. Este foarte bun în lupta cu coşurile şi pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curată şi uscată de 1-2 ori pe zi. Aici poţi citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137. Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 30-35 RON (se eliberează fără rețetă). Pe lângă folosirea Zineryt-ului trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă. Mai puţine dulciuri, grăsimi, sucuri acidulate, mai multe fructe şi legume. Poţi să mai foloseşti şi apă termală (îmi place cel mai mult cea de la Avene), o cremă hidratantă, hrănitoare de la Avene, o cremă de gălbenele și/sau tinctură de propolis pentru cicatrici rămase în urma coşurilor, plus vitaminele E, A, C şi Zn pe cale orală (şi nu numai). Şi este foarte importantă curăţarea zilnică a pielii (dimineaţa şi seara). Ai nevoie de un gel de curăţare cât mai bun. Interesează-te la farmacie, şi vei fi ajutat/ă să alegi unul potrivit tipului tău de ten.
Nu uita să treci pe la dermatolog!
Succes.

| mgtow a răspuns:

Ai acnee si trebuie sa mergi la medic ca sa-ti dea o reteta mai ales iti va fi ieftina pentru ca reteta are reducere la farmacie.

| Fineness a răspuns:

O superstitie americana este ca atunci cand mananci multe dulciuri iti apar cosurile.
O alta cauza ar fi bretonul sau mai pot aparea in perioada pubertatii.

| Fineness a răspuns:

O superstitie americana este ca atunci cand mananci multe dulciuri iti apar cosurile.
O alta cauza ar fi bretonul sau mai pot aparea in perioada pubertatii.
Pentru cosuri sunt mai multe remedii:
-te dai cu miere pe cosuri
-te dai cu zeama de lamaie pe cosuri
-amesteci argila cu apa si o dai pe cosuri
-sa bei ceai negru (o ceasca de ceai)
-sa nu mai mananci mancaruri de la fast-food(ele aduc cosurile)
-da-te pe cosuri cu aloe vera
-ca sa nu mai ai cosuri, trebuie sa mananci de 2 ori pe zi peşte( contin Omega 3, care te pot ajuta sa obtii un ten curat)
-ca sa scapi de cosuri, fa o baie cu aburi
-sa mananci rosii, morcovi, capsuni sau nuci(contin acizi folici, cate sunt responsabili de sanatatea tenului tau si de aspectul lui)
-Inainte de aplicarea cremei, este indicat sa cu apa antibacteriana pe fata ( umezeste cu ea un disc de vata si curata cu el tenul)
-foloseste servetele demachiante ( pentru a preveni aparitia cosurilor)
-bea suc de soc (el vindeca cosurile)
-amesteca sucul de mere cu apa minerala si da cu ea pe cosuri ( este foarte bun)
-amesteca apa cu laptele praf (maseaza cu miscari lente circulare, dupa care clateste-ti tenul cu apa din abundenta)-cosurile vor fi astfel combatute
-pentru uscarea cosurilor se dizolva o lingura se sare intr-un vas cu apa calduta si te speli cu acel amestec
-tot pentru uscarea cosurilor este bine sa foloseste uleiul extras din arborele de ceai ( are efect de calmare a durerii si uscare rapida a locului)- se tamponeaza zona inflamata cu un disc de vata umezit in el si te vei vindeca rapid
-In caz ca ai cosuri, poti distrage atentia cu machiajul.
Ca in viitor, sa nu iti mai apara cosurile, trebuie sa te speli in zona in care iti apar cosurile si sa nu te stresezi mult!
Atentie! Daca te dai cu pasta de dinti pe cosuri, ele se pot inflama!
Asadar, nu mai incerca asemenea tratament!

Important! Daca ai breton si pe frunte iti apar nonstop cosuri suparatoare, poate fi de vina bretonul!
Sfat:Ori iti speli parul zilnic, ori iti prinzi bretonul pe spate!
Sper ca te-am ajutat!

| alexsz95 a răspuns:

Cosurile apar pe fata din cauza adolescentei, sunt la farmacie tot felul de creme sau pilule pentru cosuri. Succes!

| Jameson explică:

O sa dispara singure...

| dienuta1990 a răspuns:

Cosurile pe fata pot aparea in perioada pubertatii si se pot trata cu diverse tinturi, creme sau lotiuni pentru asa ceva.

| 発行機関月は地獄に行く a răspuns:

Ca sa scapti de cosuri pe cale NATURALA amestecă în blender jumătate de roşie cu o lingură de miere şi pune amesrecul pe faţă şi lasăl 10 minute apoi curăţă cu un şerveţel şi apă caldă. Nu îţi recomad prostiile alea de creme pentru coşuri, nu au efect.

| RoxyLaLa a răspuns:

Cosurile iti apar deoarece esti in perioada pubertatii. Totusi depinde si ce tip de ten ai. Eu chiar nu am probleme cu cosurile poate 1-2 imi apar rar. Daca vrei sa scapi de ele eu zic sa iti cumperi Zineryt. Il gasesti la farmacie, costa cam 20 de lei este foarte bun, in maxim 2 saptamani. apar rezultate vizibale, poate chiar scapi de toate cosurile. Sper ca te-am ajutat happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este greu de spus nimeni nu poate spune cu precizie si eu am dar pe frunte, am fost la farmacie si mi-a dat cateva pastile care sa opreasca infectia ca a spus ca am infectie si trebuia sa ma duc sa mi dea spirt dar nu am fost si am fost la alta farmacie si mi-a dat o sol cu 7 lei dar nu se cun efecte, apoi matusa mi-a cumparat de la alta farm o crema naturala spune ea si deocamdata nu se prea cun. Adevarul este ca cosurile sunt trecatoare dar e asa lumea indiferenta nu s-ar pune in locul nostru du-te la farmacie pot sa iti recomand medicii ei pot sa schimbe o inima apai sa rezolve niste cosuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
In rand spuneti numai minciuni eu "Inspector Gaget"am facut sondaje prin care dovedesc urmatoarele:
Cosurile apar de la inceperea vietii sexuale asta spune si doctoru,
prin urmare cine nu a inceput viata sexuala NU ARE COSURI dar ar fi o posibilitate prea mica sa-ti apara din senin doarece hormonii isi fac aparitia din clasa a-8-a si se auto stimuleaza daca esti indragostit/a. Este adevarat ca poate nu prea ati inteles ce am explicat dar cosurile apar si la adulti nu numai la adolescenti din aceiasi pricina, dar daca sunteti adolescenti veti intelege mai bine.Si eu am dat am folosit tot felul de creme si am fost la doua farmacii pe care am dat bani de pomana si ar trebui sa le trimit in judecata sau mai bine la C.E.D.O.

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| Nelutsa a răspuns:

Poi te dezvoltihappy.
n primul rand trebuie sa acorzi atentie alimentatiei: fara dulciuri, grasimi, junk food, sucuri! In al doilea rand trebuie sa mergi la un cabinet de cosmetica pentru o curatare a tenului, iar cosmeticiana trebuie sa-ti recomande diferite creme pe baza de antibiotic daca problema este foarte grava, daca nu folosirea gamei complete de produse Clearasil (sapun abraziv, lotiune astringenta si crema antiacneica) de minim 2ori/zi te va ajuta ca intr-o luna sa scapi de o mare parte din probleme!

Foarte important, nu zgandari cosurile, nu pune mana pe fata si spala-te cu produsele mentionate mai sus de cate ori ai ocazia. Poluarea, praful etc. determina incarcarea excesiva a porilor! Daca nu reusesti cu produsele acestea si cu ajutorul unei cosmeticiene singura solutie este un medic specialist dermatolog care in urma unor teste iti poate recomanda un tratament mult mai specializat si personalizat! Cu fata nu este de glumit!

| DamnedDark a răspuns:

Mie mi-a aparut unu pe fata si am scapat cu el de rostopasta in 4-5 zile

| StamateAlina1987 a răspuns:

Eu m-am luptat cu acnee timp de 10 ani de zile. Am mers la multi doctorii, am incercat multe tratamente si creme.
Apoi am descoperit un foarte bun doctor dermatolog si mi-a dat un tratament cu produse anti-acnee cu 100% ulei pur de arbore de ceai(tea tree).
Doctorul mi-a zis ca studiile au aratat ca uleiul de arbore de ceai (tea tree) contine compusi antibacteriali si antimicrobiali foarte puternici care ajuta la distrugerea bacteriilor care dezvolta acnee. Uleiul de arbore de ceai nu usuca pielea, ci o hraneste si in acelasi timp elimina foarte puternic cosurile, acneea sau punctele negre si albe.

Medicul mi-a dat pentru acnee gel medicinal cu 100% ulei pur de arbore de ceai si demachiant si lotiune tonica special concepute pentru acnee pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation
La mine au funcționat extraordinar produsele pentru acnee de la Thursday Plantation, iar intr-un timp record am scapat de cosuri si de puncte negre.
Tot doctorul asta mi-a zis sa inlocuiesc sapunul normal, cu un sapun pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai pentru a controla excesul de sebum.
Le recomand, pe mine m-au ajutat foarte foarte mult sa scap de acnee si puncte negre.

| Cr3tzulin4 a răspuns:

Cosurile apar din cauza excesului se sebum si de scapat.nu prea ai cum pentru ca nu prea au efecte cremele, gelurile, lotiunile etc.vor trece de la sinewinking!

| corinastan a răspuns:

Am folosit si eu aceste produse de la Thursday Plantation, mai exact am folosit de la ei o spuma naturala, o lotiune tonica naturala, o crema hidratanta naturala si un gel medicinal anti-acnee si va pot confirm ca functioneaza, la mine au dat rezultate. Recomand si eu.
Va pup

| chkgenius a răspuns:

Frate ar trebui sa te speli pe fata mai des! si eu ti-as recomanda produsele de la Iwostrin sunt celemai bune! au dat rezultate la mine! Practic cosurile sunt rezultatul firelor de par infestate cu mizerie!

| Alx99 a răspuns:

Pai in primul rand poate ti-au aparut de la transpiratie, foloseste anumite creme pentru indepartarea lor.

| darkembrace1996 a răspuns:

Hormonii sexuali dezvolta activitatea glandelor sebacee, astfel aparand cosurile. Vrei sa scapi de ele? Acest lucru necesita o igiena personala a pielii foarte serioasa.

| Reoneac_Niku_1996 a răspuns:

Sexul scapa de ele big grinbig grin: