| MindExplode a întrebat:

De ce apar reactiile adverse de la medicamente.De ce depinde?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este reacția organismului față de substanța chimică!
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Depinde de sensibilitatea fiecarui organism.

| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Totul depinde de sensibilitatea organismului față de substanțe chimice.
Medicamentele au tot felul de substanțe din plante sau fabricate cu chimicale. O dată ajunse în organism, substanțele își fac efectul pentru ce anume le ei, dar poate au și substanțe care fac rău și îți dau niște stări. Asta înseamnă că organismul tău s-a iritat.
Dacă nu ai reacții adverse înseamnă că ai un organism care nu este sensibil.

Sper că te-am lămurit!
Numai bine!

| Chris a răspuns:

Acest lucru depinde de modul in care reactioneaza organismul fiecaruia la substantele ce alcatuiesc medicamentul. Daca ai citit prospecte pana acum, si sper ca ai facut-o, sunt acolo cateva indicatii care te ajuta cand hotarasti sa iei medicamentul respectiv. Organismul tau poate respinge medicamentul, poate este alergic la vreo substanta ce il alcatuieste. Sau poate ca activitatea lui influenteaza negativ modul firesc de functionare al organismului si multe altele. Oricum, nu trebuie sa iti faci griji, pentru ca sansele ca reactiile adverse sa apara sunt minime. In plus, doctorul iti stie trecutul medical si iti recomanda ce ti se potriveste. Cat despre medicamentele fara reteta, ele au efecte adverse minime, datorita functiei lor simple.

| lucifer16101990 a răspuns:

Depinde de organism...
depinde de modul in care organismul tau accepta medicamentele