| Cristinellu4 a întrebat:

Cum sa scapi de stres...si de reactiile lui adverse?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Vi003 a răspuns:

Stresul e o problema, pare un moft, dar e o boala si ca orice problema de sanatate, trebuie diagnosticata si tratata de medic cu multa atentie. A ajuns sa aiba manifestari care sa difere de la un individ la altul in functie de reactia organismului la agentul declansator al stresului. Oboseala, bulimia, anorexia, apatia, durerile fara o cauza anume, insingurarea, tristetea s.a sunt manifestari care se trateaza diferit. Consider ca natura vindeca: de la plimbari, pana la produsele naturiste, de la exercitiile de respiratie, pana la o alimentatie bogata in vitamine si minerale. Parerea mea, lasa calculatorul, imbraca-te comod si du-te la o plimbare. Asta fac si eu!

| Braunion a răspuns:

Depinde de stadiul nevrozei. Poti scapa cu odihna si niste minerale (calciu, magneziu, etc) sau poti sa te lupti cu benzodiazepine si antidepresive si sa nu reusesti.

| NickName01 a răspuns:

Odihneste-te bine!

| NickName01 a răspuns:

Cristinellu, trebuie sa ai o alimentatie corecta, minerale, magneziu, fructe, legume, lichide, reteta colonhelp, etc...

| NickName01 a răspuns:

Trebuie sa fii atenta la simptomele de oboseala ale organismului...

| NickName01 a răspuns:

Trebuie sa-ti regasesti un puternic echilibru spiritual;

| NickName01 a răspuns:

Trebuie sa ai un echilibru deplin cu ceilalti din jurul tau, sa nu urasti pe nimeni, sa-i iubesti efectiv in interiorul tau (chiar cu forta happy ) presiunea si tensiunea psihica vine in special din partea celor cu care avem ceva neintelegeri sau pe care nu le inghitim...

| NickName01 a răspuns:

Asuma-ti si impaca-te de la bun inceput cu esecul pentru a fi pregatita psihic pentru orice. Pentru a nu te tensiona innutil din cauza fobiilor sau a fricii de neimplinire, fricii de a fi dezamagita, fricii de a dezamagi, fricii in general sub multele ei aspecte...

| NickName01 a răspuns:

Obs. reteta Colonhelp (aceea facuta acasa din aceeasi ingrediente este de 4-5 ori mai ieftina!) se ia cu multe lichide... happy

| ALEX2402 a răspuns:

Prin autosugestie constienta, cu magneziu foste dimineata si o capsula de levantica searawinking

| Tedydragutza13 a răspuns:

Buna! Eu spun ca nu conteaza Alimentatia, Sportul sau alte chestii ci conteaza mult sa ai incredere intro persoana (ex: cea mai buna prieten(a) mama ta...) careia sa te descarci sa ai spui ce ai pe suflet si o sa te mai calmeze! Succes!

| Plankton a răspuns:

Bai oameni, voi aveti probleme?
Alimentatie, echilibru spiritual, sa nu urasti persoane, frica de a dezamagi...
Indiferent ce faci, de stres nu scapi, poti doar sa il ameliorezi ducandu-te la munte, la mare sau intr-un loc linistit in care scapi de griji. Chiar si asa, in ziua de azi nu ai cum sa nu fi stresat.
In timp te vei obisnuii cu stresul si vei uita de prezenta lui!
Mult noroc! [echilibru spiritual] laughing