| Cr7adi a întrebat:

De ce apare insomnia in cazul obosirii suprarenale? Ma confrunt cu problema recent si nu prea pot adormii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Una dintre cauzele tacute ale oboselii este lipsa fierului. In plus, un deficit de vitamina D poate fi si el o explicatie, care mai provoaca si dureri musculare. Statistic vorbind, oboseala cronica este efectul anemiei si al carentei de vitamina D.Statistica arata ca a doua cauza care determina o stare continua de oboseala este excesul de hormoni suprarenali. Este vorba despre adrenalina si cortizol, cei doi hormoni responsabili de inducerea starii de stres. O stare de stres continua face ca activitatea glandelor suprarenale sa fie exagerata, instalandu-se asa numita "oboseala suprarenala".
Cercul vicios este inchis de faptul ca cei doi hormoni induc si stari de insomnie. Solutia este sa-ti oferi perioade de relaxare, timp in care glandele suprarenale sa aiba ragazul sa se refaca si sa alimenteze cu energie organismul.Sursa:http://www.ziare.com/articole/oboseala+glandelor+suprarenale