| Антонов_Иван_1994 a întrebat:

Salutare.
Ma confrunt cu o problema.
Recent am venit din Scoția si mi-au rămas 90£ Scoțiene.
Ştiți vreo bancă sau vreo sucursală care se ocupă de acestea?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lire scotiene?

ai fost in UK, deci sunt lire pe care le poti schimba la orice casa de schimb sau banca

| Антонов_Иван_1994 explică (pentru suntserios):

Dar nu si cele scotiene. Mi le-a refuzat băncile si casele de schimb valutar

| mihai69 a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Banknotes_of_Scotland
După cum vezi, nu sunt considerate nici măcar în Scoția sau în Regatul Unit ca monedă oficială, ci doar ca niște „bilete la ordin".
Așadar, caută mai degrabă o casă de schimb, sau o firmă de transport auto care are curse directe spre Scoția. Și chiar dacă vei găsi, sunt sigur că nu vei obține același curs ca pentru o liră sterlină „normală" (GBP).