| Pamanteanul a întrebat:

De ce ar fi shaorma, pizza, micii, cârnații, sucurile carbogazoase și sucurile naturale din comerț si energizantul și coca cola și napolitanele și astfel de chestii nesănătoase? Ce e nesanatos în ele și la ce dăunează?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca-ti degradeaza sanatatea, afecandu-ti stomacul, ficatul, pancreasul, producand in timp boli autoimune grave, sau chiar cancere.

14 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Sunt procesate, pline de e-uri, chimicale.
Dauneaza pentru ca rinichii, ficatul, trebuie sa filtreze ce consumi si daca mananci prea mult se depunde sub forma de grasime si mai ales toxinele din aceste mancaruri sunt greu de eliminat si ataca organele.
Daca esti o persoana care mananca asa mereu, risti sa te imbolnavesti, mai ales daca mai ai si un stil de viata sedentar.
Mai bine mananci putin si calitativ decat mult, ieftin si prost.
Dar cel mai bine, intreaba un medic, daca nu ma crezi.
Cel mai bine e sa previi aparitia bolilor, renuntand la aceste pofte irationale pentru binele tau.
Nu te gandi ca daca consumi o cola sau carnati, o data, mori, dar de-a lungul timpului, iti slabeste organismul si iti dauneaza grav sanatatii daca nu esti atent ce consumi.
Solutii sunt, dar trebuie sa ai si un pic de vointa.

| badpanda a răspuns:

Nesanatoase pentru altii, tu poti sa mananci linistit.Au si bolile mandria lor.

| FreedomAli a răspuns:

Gândeşte-te ca aceste produse, majoritatea procesate(cam toate), inainte nu existau, oamenii mancau mult mai natural. Odata cu evolutia insa, mancarea a devenit o afacere si nu se mai pune pret mai deloc pe calitatea produselor. Se fabrica tone de alimente pentru profitul financiar, produse care contin tot felul de adaosuri foarte nesanatoase si daunatoare. Inainte oamenii mancau fructele din copac, carnea neprocesata ca de exemplu mezelurile. corpul are nevoie sa fie hranit. Gandeste te ca tu ii dai corpului tau hrana, nu doar ceva sa fie in stomac ca sa iti tina de foame. Trebuie sa ne hranim cat mai natural cu putinta, dificil in ziua de astazi cu toate tentatiile care exista. Mancati fructe intregi, legume. seminte, nuci de diferite tipuri. lasa ti corpul sa lucreze si sa digere asa cum ne-a lasat natura. Fiti sanatosi! Sau macar sa incercamhappy

| Frank51 a răspuns:

Nu sunt nesănătoase, consumate moderat nu îți afectează sănătatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai in dischinezii biliare cu așa alimentație, îți strică tenul, aspectul fizic, energia.

| StrongHeart a răspuns (pentru Frank51):

Nu prea exista sa consumi sucuri carbogazoase moderat, sunt facute sa dea dependenta.

| Frank51 a răspuns (pentru StrongHeart):

Eu beau sucuri carbogazoase, fără zahăr, uneori nu beau 2 luni alteori beau 2 3 pahare, pur și simplu moderația este ok și nu m-a făcut dependent, asa cum nici de țigări nu sunt dependent deși fumez una la 2 3 săptămâni.

| Pamanteanul explică (pentru Frank51):

Tu ai dependenta ocazionala, dar tot dependenta e.

| Frank51 a răspuns (pentru Pamanteanul):

Nu există dependență ocazională, beau când cumpăra mama sau la petreci sau când am poftă, dependenta înseamnă să nu poți sta fără.

| Pamanteanul explică (pentru Frank51):

Pai bine, atunci stai fără toată viata ta.

| IchigoKurosaki a răspuns:

Asa zice lumea ca sunt nesanatoase, dar nu sunt foarte. Mancarurile junk contin foarte multe calorii si uneori se strica foarte repede unele ingrediente, ceea ce caloriile ar putea sa te ingrase si acele ingrediente stricate sa te imbolnaveasca. Iar sucurile necarbogazoase sunt chiar mai periculoase ca sucurile acidulate. Deoarece acele sucuri fara acid sunt foarte dulci ceea ce inseamna ca au foarte mult indulcitor si zahar in ele, in timp ce sucurile acidulate au si o forma de ZERO cum e la coca cola zero. Trecem la cele care nu sunt zero. Sucurile acidulate au gust dulce dar nu ca cele neacidulate. Au mai putin indulcitor si are guma araba inloc de zahar mult. Iar satisfacerea la sucurile acidulate este acidularea.

| IchigoKurosaki a răspuns (pentru IchigoKurosaki):

De aici concluzia este ca sunt 70% bune 30% nesanatoase daca le mananci cu dependenta. Daca le mananci variat sunt 100% sanatoase si bune pentru organism big grin

| Frank51 a răspuns (pentru Pamanteanul):

Tu ești pe lângă subiect, nici măcar nu ști ce înseamnă cuvântul dependență.

| Zuzu1991 a răspuns:

Ciocolata e facuta din cacao
cacao e facuta dintr-un copac
copacul e o planta
deci ciocolata e tot un fel de salata

ce e nesanatos in ele... google ai incercat?!?
ca e plin pana la refuz de explicatii