| Iuli122122 a întrebat:

De ce atunci cand ating cu cotul de o masa (uneori) ma curentez?

La mine se mai intampla si cand pun mana pe o balustrada sa urc scarile (uneori).
Un simplu deget e de ajuns sa simt toata mana.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Cksihja a răspuns:

Asta din cauză că lucrurile pe care le atingi sunt încărcate electrostatic și tu ești în contact direct cu solul. Împământează balustrada și masa ca să nu te mai curentezi.

| seth2016 a răspuns:

Iuli122122, sunt doua lucruri diferite.

>> cand ating cu cotul de o masa
Te "curentezi" pentru ca se preseaza nervul ulnar. E un loc la cot in care nervul nu e protejat foarte bine.

>> cand pun mana pe o balustrada
Aici e vorba de electricitate statica. S-ar putea sa vezi si scanteia daca lumina e stinsa rolling on the floor. Te incarci de undeva cu electricitate ca o masina Van der Graaf.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prin frecarea dintre haine și corp, mai ales haine de plastic corpul, pielea se încarcă cu electricitate statică, care poate ajunge la mulți volți. Apoi aceasta se descarcă. De aceea te curentezi.