| floriboldea a întrebat:

Ce se intampla cu mine? De o perioada ma curentez foarte des cand ating diferite obiecte chiar si pe hartie uscata am simtit un curent foarte puternic trecandu-mi prin degete. Am crezut ca e o simpla inchipuire, dar mi s-a intamplat sa-mi spuna si alte persoane carora le-am inmanat o foaie de hartie ca le curentez. Ce explicatie poate fi? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consulta un doctor...sau poate un electricianlaughing

3 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Simplu. Porti incaltaminte cu un grad mare de izolare fata de pamant si haine din materiale plastice. Prin frecare cu aerul si obiectele te incarci electrostatic precum un condensator. Cantitatea redusa de apa din organism poate accentua (lipsa) sau diminua (suficienta) acest aspect.
O constatare interesanta, si organismul produce electricitate statica si la indragostitii care se iubesc sincer apare de semne contrare iar atunci cand se ating se produce descarcarea. Am citit undeva ca niste cercetatori au constatat ca descarcarea este cu atat mai intensa cu cat emotiile celor doi sunt mai puternice.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Si mie mi se intampla de cand eram mica. Acum am ajuns cand pun mana pe caruturile acelea de Carrefur sau Metro sa ma curentez mai tare. Si copilul meu pateste la fel dar nici eu nu stiu explicatia.

| felician a răspuns:

Sincer, chiar nu ma pricep la astea, as vrea sa fiu de ajutor si nu cred ca stiu cum...
Cred ca ai o stare de frecare care te face totodata si electrizanta in mod normal, prin frecare obtii efectul acela electrizant.
Mi s-a intamplat si mie cu un pulover, cand l-am scos de pe mine, l-am frecat de spate si se auzea pur si simpu cum se fac scantei, ca cele de quartz si, la un moment dat, chiar ma curentam si eu, dar sincer nu stiu care-i motivul probabil bumbacul, in cazul tau...
Schimba cu altceva, incearca o camasa de matase si, eu stiu, jeansi si poate nu ai sa mai fii asa electrizanta happy