| EestiSodalane a întrebat:

De ce auzim de copii complet sanatosi de 13 ani murind de la energizante, dar adulti stresati care abia dorm 4 ore pe noapte si mananca numai prostii pot sa bea la greu la energizante si nu patesc nimic? Nu e un pic cam ciudat?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i ciudat deloc!
Asta ca sa intelegi si tu cat de sensibil si fragil este un copilas, care nu are inca toate organele formate si dezvoltate, si cat de tare il poate afecta: bautul energizantelor, coca-cola, fumatul si vapatul.
Ceea ce pe un adult nu-l afectaeza prea rau, pe un copil il poate omori!

| Hyperion7 a răspuns:

Nu poți compara un corp de adult cu unul de copil.
Unul de adult este mult mai imun la chestii decât cel de copil.
Spre exemplu, pune pe cineva care a consumat alcool toată viața lui cu un copil de 13 ani.
Evident că adultul are ficatul învățat cu otrava, in timp ce acel copil nu-l are.
Și nu e vorba doar de energizante.
Eu am auzit de un puști care și fuma, nici nu dormea bine...e logic ca s-au adunat și l-au răpus.
Și, repet, e greșit să compari un organism tânăr cu unul matur, nu sunt una și aceeași.

| mODIN a răspuns:

De ce Winston Churchil fuma 10 trabucuri si bea cate o sticla de whiskey si una de sampanie in fiecare zi si a trait 90 de ani? Corpul uman e ciudat laughing

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Dimpotrivă că mor și adulții. Energizantele, cafeaua îți iau energia, în schimb SOMNUL, ODIHNA asta te reface și îți face bine.Mulți își antrenează corpul, însă degeaba, fiindcă dacă nu avem un echilibru și o armonie la nivel psihic ne autodistrugem, deci MINTE SĂNĂTOASĂ GARANTAT UN CORP SĂNĂTOS invers niciodată.

| Madaxo97 a răspuns:

Copiii aia mor pentru ca beau prea multe, cantitate prea mare de energizant, mai ales pentru vârsta lor cand corpul lor e mai puțin dezvoltat decât al unui adult. Plus ca mulți sunt sedentari si energizantele sunt facute pentru sportivi, oameni care au activitate, nu pentru sedentari.

| MistarGoGu a răspuns:

Spiritul " de gasca " la fel cu fumatul, bautul de alcool sau drogurile! Se simt " cool " si bagati in seama! In lipsa de atentie si afectiune părintească!
IA orice energizant, un borcan si 100 gr de carne *( porc, vita sau pui )! Pune carnea in borcan toarnă energizant peste pune capacul si lasa pentru 24 h!
O sa iti piară cheful cand vei vedea rezultatul!
Garantez!

| IlincaForever a răspuns:

E o teorie a conspiratiei! Astia de la guvern pun otrava in energizante ca sa omoare populatia pe capate, in special tinerii! E o uneltire a satanei!
Treziti-va la realitate, oameni buni, si inchinati-Va Lui Dumnezeu pana nu este prea tarziu! Sfarsitul este aproape!