| anonim_4396 a întrebat:

De ce consumă oamenii băuturi alcoolice de tot felul, dacă provoacă amețeli și alte probleme?(de sănătate și sociale / conjugale)
Și de ce fumează dacă put (țigările) așa de tare? + riscurile și pericolozitatea provocată în comparație cu băutura / băuturile alcoolice!
De la : țuică (palincă), până la șampanie și alte finometuri!
În primul rând că berea, cea mai consumată e amară, țuica e arzătoare, vodka la fel, whisky-ul la fel * cred, Bourbonul nu știu cum e, rom-ul e dulceag, lichiorul tot la fel de dulceag, mustul dulce acrișor ca un vin, vinul * cam acru amărui, șampania e dulce ca un sifon / energizant, * cocktail-urile îs ca un milkshake și foarte foarte fine!
Totuși, toate te amețesc, în ciuda faptului * că cele mai fine îs bune la gust!
(Sincer să fiu referitor la bere, cea mai bună mi se pare cea filtrată, servită la berbec!
Nu cele comercializate la sticlă!
La sticlă poate doar cele nemțești, necomercializata în România!
Eu prima dată am făcut cunoștință cu băutura prin niște ciocolăți / praline umplute cu lichior și sâmbure de la Kandia, învelite în staniol!
Apoi la țară la culesul strugurilor!
Dar niciodată n-am băut, decât poate doar un păhărel din acela transparent cât două/ trei capace de sticlă de curiozitate; și parcă am băut foc lichid!
Ca să nu mai vorbesc de mirosul puternic și împuțit de țuică / palincă!
Dar pot zice că, am căutat să încerc atunci când se scotea băutura din butoi cu furtunașul!
Băutura serioasă a început în timpul majoratului / majoretelor și la alte chefuri / bairamuri!
Tot atunci și energizantele de la RedBull, în mare parte a majorității; deoarece nu prea existau alte mărci / modele / variante!
Și era și scump!
Jack Daniels, sau odată am gustat cu o oarecare reținere un fel de whisky * cu un vierme de mătase în interior!
Și tot altele!
Dar îi mulțumesc Lui Dumnezeu că nu s-a prins de mine și m-a ferit!
Țigările nu prea mi-au plăcut, dar am caută să le încerc furând de unde apucam sau cerând!
Dar primele încercări în ciuda multelor refuzuri și interziceri de peste tot, nu a rămas decât varianta chiștoacelor / mucurilor aruncate pe jos!
Sau altădată improvizate din fel de fel de hârtii / paie, etc!
Singura chestie ce am fumat a fost Narghileaua!
Mi s-a părut ceva interesant și parcă mult mai convenabil / fiabil!
Dar nici una din toate acestea nu s-au prins de mine, mulțumesc Lui Dumnezeu! )
Voi ați încercat, vă aflați / vă confruntați * cu cele mai sus menționate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fasole, varza, oua fierte, ceapa, usturoi etc. consumi?
Fiecare are gust si miros straniu, cu toate ca sunt sanatoase. laughing

| Emma30555 a răspuns:

Oamenii consuma bautura pentru ca le place starea, pe unii ii dezinhiba, pe altii ii relaxeaza, deci oamenii consuma pentru distractie. Majoritatea consumna ocazional si nu e o problema, nu toti care consuma sau se ametesc la o petrecere devin alcoolici. Cat despre fumat nu stiu exact mecanismul pentru care fiecare se apuca dar probabil e tot un gest de relaxare, de teribilism, fumatul intr adevar nu aduce nici un beneficiu si creeaza dependenta

| AndrewSynatra a răspuns (pentru Emma30555):

Referitor la fumat, exista doua motive bune pentru care oamenii se apuca:
1. Primul are legatura cu nicotina, substanță care se gaseste in tutun sau lichidul pentru vape-uri. Aceasta ajută pe termen scurt la reducerea stresului și anxietății.
2. Al doilea motiv il reprezintă contextul în care te-ai apucat prima dată de fumat. Odată ce un obicei este creat, acesta are nevoie de un anumit trigger. Mi s-a intamplat de exemplu sa fumez 2-3 zile la rand chiar inainte de masa de prânz. Următoarele zile, simțeam nevoia să aprind o țigară de fiecare dată cand imi era foame (p.s. nu mai fumez de mult). Tot din acelasi motiv multi oameni fumează când ies afară cu prietenii sau la petreceri. Inconstient, creierul asociază această actiune cu ideea de distractie, fericire;
E un fenomen foarte interesant care apare peste tot in viata noastra insa nu il observam. Recomand cartea "Atomic habits" dacă vreți să aflați mai multe.

Las aici si un videoclip care explică mai în detaliu ceea ce sper că am reușit eu să rezum mai sus: https://www.youtube.com/watch?v=racsSGOyWiA

| Brizbriz a răspuns:

Te simti rau a doua zi... da
DAAAAAAAAAAAAAAAR
te simti FOARTE BINE, acum
ce o sa fie maine, poate vine Putin cu bomba nucleara, nu?