| Theseus a întrebat:

De ce este SIDA asa "temuta"? Adica stiu ca e incurabila(la mometul actual. poate pe viitor, medicina o va birui), medicamentele sunt destul de scumpe si greu de gasit, si este cea mai rea veste pe care o poate primi cineva. Dar ce presupune aceasta boala, ce ti se intampla...ce simptome sunt daca nu iei medicamentele si de ce mori?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Pentru ca acest virus distruge sistemul imunitar,practic nu virusul te omoara el doar isi distruge sistemul imunitar si are grija sa se raspandeasca cat de mult poate de asta si simpotemele apar peste multi ani,organismul numai poate sa lupte cu nici o boala nici macar cu o banala raceala,virusul de raceala poate sa se multiplice in voie si sa te distruga din moment ce sistemul tau imunitar e mort,medicamentele practic ele reduc siptomele ca de trait numai traiesti tu mult nici cu ele, medicamentele nu distrug virusul el se raspandeste in voie, mori de orice boala nu are importanta care boala oricare, de asta trebuie sa te protejezi mereu cand faci sex ca nu e de glumit cum au uni impreia, de multe ori medicamentele functioneaza un timp

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deoarece sistemul imunitar nu mai functioneaza te imbolnavesti si poti muri de diferite boli si in timp mai lung, ceea ce este foarte dureros.
Un articol destul de detaliat gasesti pe ro.wikipedia.org. De asemenea pe internet gasesti multe alte informatii, daca esti interesat cauta-le si citeste-le.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este o boala care iti distruge sistemul imunitar asa ca organismul este dispus la orice infectie. O banala raceala te poate omori foarte simplu. Practic corpul nu mai poate lupta impotriva niciunei infectii... nici macar cele banale precum o simpla raceala

| laurentiu80 a răspuns:

Datorita tratamentelor actuale SIDA nu mai este considerata o boala mortala, ci una cronica, cum ar fi diabetul sau altele. In tara la noi tratamentul este gratis dupa ce esti luat in evidenta. Medicina nu o sa biruiasca niciodata aceasta boala, deoarece totul este pe bani si politic, daca ar fi cum zici tu companiile farmaceutice care produc tratamentul pentru infectia cu HIV ar pierde foarte multi bani daca nu ar mai fi pacienti cu SIDA.

| RAY a răspuns (pentru laurentiu80):

Hai serios cum sa nu fie considerata o boala mortala?
În total, circa 1, 5 milioane de persoane au murit din cauza complicaţiilor provocate de SIDA în anul 2013.

| suntserios a răspuns (pentru laurentiu80):

Nu e mortala? anul trecut au murit peste 1 milion de oameni din cauza sida

| laurentiu80 a răspuns (pentru RAY):

Cat timp esti pe tratament ai sanse sa traiesti cat o persoana sanatoasa, medicatia a avansat f mult in ultimii ani. Rata mortalitatii cea mai crescuta este in Africa, sau in tarile f sarace, unde bolnavii nu-si iau tratamentul.
Citez de pe wikipedia : " SIDA s-a transformat într-o boală cronică ca urmare a introducerii terapiei HAART."
Ai aici linkul :
https://ro.wikipedia.org/wiki/SIDA

| RAY a răspuns (pentru laurentiu80):

Asta nu inseamna sa o luam in gluma boala

| laurentiu80 a răspuns (pentru RAY):

Nu, nicidecum. Cunosc o persoana care are, si e vai de el. Nu-l angajeaza nimeni, traieste numai din furat :d.

| RAY a răspuns (pentru laurentiu80):

Din pacate e naspa pentru el sau nu vrea sa lucreze cine stie