| DanPiersic a întrebat:

De ce fasolele provoaca gaze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anakarateka a răspuns:

Acum o mie de ani, era o mare de fasole in locul marii Negre.Cand oamenii au vrut sa o stanga fasolea s-a suparat. Vazant ca fasolea tot injura oamenii, Isus, care trecea pe acolo a blestemat aceasta leguma si i-a spus : 'De azi inainte cine va mai manca fasole, va avea un impact major asupra aproapelui sau care va fi langa el'.A doua zi, oamenii iar au venit la cules de fasole.Vazand ca fasolea nu mai vorbeste,ei au mancat-o pe toata si le-au dat si celor din Africa. Urmatoarea zi, in Africa s-a declansat o extorsiune de mirosuri neplacute si pentru ca toti au mancat fasole deoarece erau mai lihniti decat romanii, au dat parturi in continuu, pana cand toata Africa a dat part simultan si atunci, toti copacii s-au uscat si deaccea Africa e atat de saraca.

4 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Contine ceva ce se cheama oligozaharide si ca sa digere fasolea( care-i mai greu de convins) intestinul e ajutat de niste bacterii. Dar asta duce la balonare. Informatia o am dintr-o carte despre alimente, scrisa de Michael van Straten.
Asociaza si tu fasolea cu ierburi si condimente, anason, marar, rozmarin, dafin si cica stimulezi digestia si usurezi munca intestinului. Cat de cat. Sau fierbe-o cu boabe de piper nergu.

| a răspuns:

Hey! In primul rand... 'fasolele' rolling on the floor? Mai de graba: fasolea laughing! Iar apoi... faptul ca fasolea ne face sa emitem sunete mai mult decât jenante, sa „poluam" laughing aerul si sa mutam nasul celor din jur laughing este „o realitate evidenta şi arhicunoscuta", a decretat organismul de supraveghere a respectarii standardelor publicitare din Africa de Sud. Intai sunt dureri de burta, care se transformă apoi în flatulatii. Apropo, fasolea poate previne aparitia cancerului, diabetului si daca consumi in exces nu vei avea probleme cu kilogramele in plus.
Sper ca ti-am fost de ajutor. E tot ce stiu despre fasole. Bafta kiss

| Kisssssss a răspuns:

"fasolele " poate fasolea laughing

| Anakarateka a răspuns:

Hmmm