| AvalohAlyn a întrebat:

De ce imi apar atatea alunite mici maro si rosii? Cum fac sa nu-mi mai apara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bella999 a răspuns:

Este o problema strict dermatologica. Ele pot aparea si la expunerea la soare. Însă nu trebuie neglijat daca ai multe si ar fi bine sa consulți un dermatolog. Majoritatea alunitelor sunt benigne adică necanceroase. Sunt puține cazuri in care ele evaluează in melanoame ( cancer de piele) daca ai foarte multe consulta un medic si vezi ce este. Dacă nu ai multe si nu depășesc un diametru mai mare de 5-4 mm atunci nu ai de ce sa te ingrijorezi. Dar daca is si rosii, atunci poate sa fie ceva mai serios. Baftă!