| anonim_4396 a întrebat:

De ce imi este mereu foame? Azi am mancat un mic dejun copios, de vreo 820 kcal, mai exact si n-a trecut nici o ora si deja simt ca mi-e foame. Dar nu mi-e pofta de ceva anume, efectiv simt ca mi-e foame si as manca orice. Mananc destul de sanatos si diversificat, nu vad motivul pentru care am o senzatie aproape constanta de goliciune in stomac si foame.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca nu consumi si proteine si doar carbo

| Edisor27 a răspuns:

Care este varsta ta? Deoarece daca esti in perioada adolescentei (in jurul varstei de 14 ani), nu este nici o problema pentru ca te afli in perioada de crestere

| Dana2103 a răspuns:

Este de la lipsa de carbohidrati complecsi. Tu consumi mai mult simpli gen paine.

| Frank51 a răspuns:

Mănânci calorii goale. Daca înlocuiești cele 800 calorii din mâncarea pe care o mananci acum, cu ciorba + felul 2(tot pe la 800 calorii daca ciorba nu are smantana), te vei simți plin câteva ore. Vezi ca scrie pe fiecare aliment kcal/100gr. Eu fac mancare cu maxim 180kcal/100gr, mi se pare mult ce e peste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

La micul dejun am mancat paine de secara cu avocado, rosii si somon afumat si putin iaurt cu ovaz, 15g de nuci si zmeura. Ce parere ai, crezi ca sunt kcal goale pentru micul dejun?

| bornsinner a răspuns (pentru anonim_4396):

Este perfect balansat si foarte nutritiv.

| bornsinner a răspuns:

"efectiv simt ca mi-e foame si as manca orice...am o senzatie aproape constanta de goliciune in stomac si foame." Cunosc foarte bine senzatia asta. Probabil mananci mai putine calorii decat ai nevoie si nu iti dai seama. Totusi, dupa acea masa foarte echilibrata si destul de bogata caloric, nu ar trebui sa te simti asa.

Urmezi vreun plan alimentar pentru slabit? Ti se intampla des sau doar in anumite circumstante?

| JicaContra a răspuns:

Mananca fructe si legume cand iti e foame de "orice"
mai ales legumele (atentie, nu leguminoase) nu ingrasa, oricate kile ai manca, totul e sa nu faci salata "amplificata" cu branza mucegaita, sunca, sosuri, etc

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt calorii ok, dar recomand sa mananci ceva mai satios, oua, lapte, mozarella(eu am gasit cu 2% grasime niciodata sa nu iei branzeturi cu multa grasime)), salata(rosii castraveti ardei), si iaurt dar recomand iaurt proteic(are cam 10gr de proteine si 2-3gr de carbo la 100gr, adica super ok), daca vrei sa mananci sanatos si doar calorii bune trebuie sa scapi de orice nefolositor, spre ex: in loc de iaurt normal(300kcal/100gr), mananci iaurt proteic(70kcal/100gr), in loc de unt(800kcal/100gr) eu folosesc o pasta de branza asemanatoare foarte buna la gust(60kcal/100gr), deci practic eu scap de minim 500 kcal zilnic.