| Rares12345678 a întrebat:

De ce imi pocnesc oasele? Si ce ar trebui să fac sa nu mai pornească?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu oasele pocnesc (nu sunt rupte), ci incheieturile dintre oase, fiindca se misca "la uscat", nu au ungere suficienta cu colagen (lichidul gelatinos care asigura miscarea "unsa").
Cauza, de regula, este miscarea insuficienta, combinata cu alimentatia nepotrivita si deseori si supragreutatea.
Uzura incheieturilor se agraveaza cu inaintarea in varsta si la solicitare excesiva. Si factorul genetic isi spune cuvantul.

Remediile naturale sunt alimentele care contin colagen, care se transmit rapid la incheieturi.
Asemenea mancaruri sunt: piftia, toba, supa de gaina /cocos batran /alte parti osoase de animale batrane, fierte minim 4-5 ore. Daca le consumam cu ceapa, boia, piper (dupa caz), aceste condimente vor simula digestia si incorporarea lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu oasele ci încheieturile. Este pornit un proces de degenerare timpurie, datorită unui reumatism articular netratat sau din cauze genetice. Articulația nu se alimntează prin sânge ci printr-un lichid sinovial. Dacă lipsesc din alimentație nutrienții necesari și acest lichid este deficitar, dacă articulația este supra solicitată acest lichid este în cantitate mică și se freacă os pe os, atunci pocnește. Concluzia, analize medicale, dietă, gimnastică articulară medicală, auto masaj, reducerea greutății corporale.

| anonimg a răspuns:

Lipsă de magneziu.
O ciorbă bogată în frunze de țelină (nu și rădăcina) îți va aduce necesarul de magneziu. Garantat, după 24 ore nu-ți va mai trosni oasele.
Frunzele de țelină trebuiesc spălate bine și nu opărite, și apoi pui fidea și tot ce se pune la o ciorbă ca să aibă gust. Și este și bună la gust.

Găsești și pastile cu magneziu -la farmacie, în Kaufland, etc; dar organismul asimilează mult mai bine vitaminele din alimentele vegetale.

| Bizon95 a răspuns:

Daca iti pocnesc oasele atunci esti la spital cu perfuzii, si cu fracturi
ce pocnesc sunt cartilagiile de la incheieturi

ce as face eu, ar fi sa merg la farmacie si sa cumpar calciu cu vitamina D (intrebui care e cel mai bun raport cantitate pret, sunt niste solubile cu, cantitati MARI) si magneziu (exista ceva numit "Magnerot" care are pastile de 500mg una)

iar apoi as lua doza maxima de pe prospect

ps, unii or sa spuna ca, calciu e numai pentru oase, eu spun ca e bun pentru tot ce tine de oase, adica si incheieturi, unde sunt cartilagii, calogen, etc.

| Raducons a răspuns:

In caz ca consumi alcool mai mult micsoreaza consumul.Se poate sa fie si de la efort marit.