| marieta a întrebat:

De ce imi transpira picioarele (in tenisi de panza!) mai rau daca n-am sosete decat daca am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Picioarele au nevoie de aer, poate nu ar trebui sa porti tenisi decat atunci cand trebuie neaparat, vara si cu soseta daca te incomodeaza. Foloseste un antiperspirant de la Sholl pentru picioare si spala incaltamintea o data la 2 saptamani.

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Talpa de la tenisi este din cauciuc si atunci este normal ca piciorul sa transpire facand miscare, chiar daca este din panza tot transpira. Daca ai cumpara o pereche de incaltari din piele naturala, cu talpa de talpa, sigur nu iti vor mai transpira asa picioarele si nici macar nu va mirosi urat.Incaltarile din piele naturala cu talpa de talpa sunt cele mai recomandate si cele mai cautate pentru sanatate.

| sese a răspuns:

Ca o parere schimba calitatea incaltamintei-chiar si a tenisilor

| Zoombe3 a răspuns:

Pentru ca sosetele au rolul de a absoarbe treanspiratia, si astfel picioarele nu raman ude, in schimb ele colcaie in transpiratie daca nu ai sosete. Daca nu porti sosete, incearca sa folosesti o pudra sau un spray foarte puternic (rexona).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Marieta,
Picioarele transpira, chiar daca esti desculta sau cu tenisi. Daca esti desculta nu simti asa de tare umezeala. Tenisii, orice incaltaminte in general, nu permite transpiratiei sa fie eliminata prin evaporare. Partile sintetice care compun incaltamintea, nu lasa liber la aerisirea piciorului chiar daca producatorul spune ca partile principale sunt din panza sau alt material natural (piele naturala)! Daca ai sa "sacrifici" o pereche de tenisi si ai sa-i dezmembrezi, sa vezi din ce sunt facuti, ai sa fii foarte surprinsa cand ai sa gasesti si material sintetic (de obicei cauciuc - din cate stiu cauciucul, chiar cel natural este material de etansare) in zona talpii!
Pentru a nu mai transpira atat de mult, iti pot sugera bai la picioare in fiecare seara, cu un produs ecologic si biodegradabil. Daca te intereseaza, imi poti scrie la: daniela.constantin@gmail.com