| anonim_4396 a întrebat:

De ce isi rod copiii/adultii unghiile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

15% dintre adulti si 45% dintre adolescenti obisnuiesc sa-si roada unghiile. Cauzele care ii fac pe oameni sa isi roada unghiile sunt, de cele mai multe ori, de ordin psihic si apar ca urmare a emotiilor foarte puternice sau a stresului constant.

10 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Mike1993, ar ajuta psihoterapia! Rosul unghiilor este un tic nervos, efect al emotiilor negative, pentru a inlatura efectul, trebuie sa stii cauza!

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

stiti cumva vreun remediu pentru rosul unghiilor?

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Mersi mult alessabig grin-auzi stii cumva care e treaba cu ''mesajele''? mi-a aparut o rubrica la profil si scrie ''mesaje'' si nu prea stiu despre ce este vorbabig grin

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Ok mersi catalinten.

| muzica a răspuns:

De regula din cauza stresului, cel putin la adulti, iar la adolescenti poate emotii, poate un tic. Eu de exemplu aveam o prietena care in urma cu 3-4 ani de zile isi rodea unghiile, devenise un tic. In prezent m-am reintalnit cu ea si mi-a povestit ca acum nu si le mai roade, ca face eforturi pentru a nu le mai roade pentru ca deja ii intrase in reflex acest lucru.

| Sorin_8124 a răspuns:

Este un tic pentru copii iar pentru adulti un tic nervos.

| catalinten a răspuns:

Mike acum poti sa trimiti altui utilizator mesaje private folosind butonul "trimite mesaj" din profilul respectivului utilizator

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca in anumite situatii le satisface o nevoie (pot fi situatii stresante sau nu, stiu o gramada de oameni care isi rod unghiile cand stau linistiti seara pe canapea la TV). Poate fi un gest "urmash" al suptului degetului, un gest care te calmeaza si reconforteaza.

Eu am scapat de obiceiul asta inlocuind acel gest cu un altul. Iau un bat de scortisoara sau un pix, rontai un mar...

| deutza_9965 a răspuns:

Se intampla acest lucru din cauza stresului, sau a plictiselii...

| ilona a răspuns:

De emotii si de stare de stress.