| Losnams a întrebat:

Este adevarat ca, copiii slăbesc mai repede ca adultii? Daca da, de ce?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Au metabolismul si arderile mai rapide decat adultii

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este adevarat, deoarece au un metabolism mult mai rapid decat al unui adult. In plus, sunt in continua miscare si ard caloriile.

| Dalmore a răspuns:

Pentru ca sunt mai activi.

| Yurisa a răspuns:

Da deoarece metabolismul unui copil este diferit fata de celui al unui adult plus ca productia de hormoni este mai mare si asta influenteaza grasimile care nu se depun deoarece la varste fragede copiii isi construiesc muschii, sunt in crestere si nu masa adipoasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezvoltarea lor consuma de asemenea energie. Adultii se regenereaza doar, nu mai cresc in inaltime etc.

| Iunix a răspuns:

- Sunt în creștere
- Sunt plini de energie. Somnul de după amiază a fost inventat pentru adulți. Când ești copil alergi de dimineață până la noapte. Astfel copii fac poate și 6-8 ore de „ cardio " pe zi.

| Doja a răspuns:

Copiii au un consum caloric mai mare decat normal pentru dimensiunile lor pentru ca totul este in crestere. Au metabolism mai mare, iar in pubertate ating optimul/maximul hormonal.

Adultii lucreaza cu materialul pe care si l-au pregatit din copilarie. Problema cea mai mare pe care lumea nu o intelege este ca CELULELE GRASE NU DISPAR. Asta inseamna ca daca slabesti dupa ce te-ai ingrasat, ai acelasi nr de celule grase care se golesc de material, dar se si umplu usor.

Daca pornesti fara celule grase (ma rog, cu putine), prima data trebuie sa aiba loc diviziunea celulara. si de-abia apoi umplerea lor. Iar celulele grase stimuleaza producerea de estrogen, care incurajeaza productia de grasime.

Deci practic. cu cat esti mai gras vei fi si mai gras. si vei fi predispus sa te ingrasi dupa ce slabesti.

| DanielHX a răspuns:

Copii au un metabolism mai accelerat. Aceasta afirmatie e falsa, un adult poate slabi mai repede decat un copil, nimic nu garanteaza ca majoritatea copiilor slabesc mai repede. In general copii sunt mai activi si au nevoie pentru mentinere de mai putine calorii, de asta creeaza un deficit caloric mai "usor".

| Ionut111117 a răspuns:

Deoarece copii sunt in crestere, copii pot slabi un exemplu 8kg intr-o luna, pe cand adultii 3-4kg =)