| SimonaBubu a întrebat:

De ce ma doare capul de cate ori fumez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pentru ca apare presiune pe vasele de sange. Nicotina ingroasa sangele si din cauza asta apar efectele adverse. Ar trebui sa lasi deoparte tigarile, in timp apar multe altele.

| sierra1 a răspuns:

Cred că în subconștientul tău realizezi câți bani toci pe țigări

| Hammurabi a răspuns:

Durerea de cap poate apărea de la proasta oxigenare a creierului.
Când respiri aer curat, hemoglobina din sânge se combină cu oxigenul pe care îl cară în celule.
Când fumezi, inhalezi monoxid de carbon care se combină cu hemoglobina și formează carboxihemoglobina care nu mai permite eliberarea oxigenului în celule.
La un om sănătos cu un nivel normal al hemoglobinei nu se ajunge chiar și în timpul fumatului să apară hipoxia (lipsa de oxigen).
E posibil ca tu să ai și alte probleme gen anemie (nivel scăzut al hemoglobinei) și de aici să apară problema.
Probabil ar fi bine să-ți faci niște analize.

| Donsavas a răspuns:

Se contracta vasele de sânge ale creierului si îngreunează circulația cerebrală.

| ForeverAlone97 a răspuns:

N-ai toleranta la tigari

| mihaicelsfant a răspuns:

Nu cunosc motivulaughing dar nu cred ca e bine chestia asta.

| Alfred0703 a răspuns:

Faci supradoza de nicotina.

| Edmonds2342 a răspuns:

Din moment ce fumatul e daunaor (scrie pana și pe pachetul de țigări), ce ai vrea sa ți se întâmple? Cât de mare poate fi prostia pe planeta asta... Ne facem rău singuri și după ne întrebam de ce ne simțim rau

| IoanWild a răspuns:

Salut! Există o legătură între fumat şi durerile de cap. În primul rând, nicotina afectează eficacitatea medicamentelor luate pentru tratarea durerii. În al doilea rând, acesta este motivul pentru care la fumători durerea persistă şi după luarea analgezicilor. Fumatul pare să crească riscul de durere de cap. Totuşi, fumatul nu are o legătură directă cu aceste durerei. Aici intervin şi alţi factori. În plus, persoanele care se confruntă cu migrenele, fumatul declanşează în scurt timp durerea de cap. Bafta!

| Neutrull a răspuns:

Pentru ca esti blestemat de Dumnezeu! Opreste-te din fumat! Pacatuiesti mult!