| retrogrobian a întrebat:

de ce ma doare capul tot timpul iernii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| J7anine a răspuns:

Schimbarile frecvente ale vremii sunt un factor de stres pentru organismul uman. El trebuie sa se adapteze treptat conditiilor de temperatura, presiune atmosferica si umiditate. Cauze pentru durerile de cap sunt foarte probabil disfunctionalitati ale tesutului nervos.
Durerile de cap cauzate de schimbarile vremii nu sunt insa periculoase. De multe ori ajuta o pilmbare in aer liber sau o tableta. Acestea contin substante active ca Acid Acetilsalicilic (renumita aspirina) Paracetamol si cofeina. Aspirina si paracetamolul actioneaza diferit, iar cofeina e pe post de catalizator. Sfatul medicului: faceti plimbari in aer liber cat de des posibil; daca practicati sport - trekking, mersul cu bicicleta, jogging sunt benefice. O alternativa este sauna si dusul cu apa cald-rece alternativ, ca sa antrenati capilarele sangvine sa reactioneze rapid la schimbarile de temperatura.

alte cauze mai puteti gasi si aici http://dictionar.romedic.ro/migrena

10 răspunsuri:
| wizard_cristi a răspuns:

Pentru ca nu reactionezi bine la frig. Unele persoane sunt foarte sensibile la diferentele de temperatura asa ca iti recomand ca atunci cand iesi afara iarna sa te imbraci bine.

| AlinaBulina a răspuns:

Si eu am migrene in principal iarna si toamna, dar n-am gasit pana acum o explicatie la asta. Daca afli, spune-mi si mie. happy

| stardeea a răspuns:

de la presiunea admosferica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru inceput incearca sa mergi la medicul de familie si sa-i spui acest lucru. Poate sa fie o reactie a organismului tau, de aceea este bine sa vorbesti cu medicul tau de familie si sa iei apoi o decizie. Poti sa-mi scrii pe : daniela.constantin@gmail.com daca ai aflat ceva de la medicul de familie. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice afectiune se poate clasifica in una din doua categorii:grava sau maligna si mai putin grava sau benigna.Cauzele durerilor de cap sint putin cunoscute, de unde si diversitatea tratamentelor:daca stii cauza unei boli cu certitudine, oferi si un tratament clar si c efect. Ceea ce nu e cazul durerilor de cap.
In principiu primul lucru la care ne gindim cind ne doare capul e cancerul... apoi un accident vascular...sau meningita. Daca nu avem nici una din astea... e bine.Ca sa excluzi aceste afectiuni e mai lung sa scriu aici, de aceea poti citi cite ceva aici http://drweather.wordpress.com/......hnoidiana/

| wolya a răspuns:

Sinuzita, ai racit

| mihaela_7706 a răspuns:

POATE AI O NEVRALGIE DE TRIGEMEN. CONSULTA UN ORL-IST.

| crissreiki a răspuns:

Poate fi un inceput de sinuzita. Daca vrei sa-ti treaca, indiferent de cauza, intra pe:www.ganoexcel.com.ro/rom3115. Aici poti afla remediu!

| adriana14 a răspuns:

Ar trebui facut un control medical. se poate sa fie reactia corpului la frig eu am probleme cu ochii din cauza frigului iarna