| pilly a întrebat:

De ce mori cand te curentezi? Adica ce cauzeaza moartea? Arde ceva pe dinauntru sau ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De obicei se ard circuitele din inima si creier si se opreste activitatea cardiaca si respiratia.

| DiMoDi a răspuns:

Nop! Electrocutarea actionează si prin soc electric si prin degajarea de căldură. Din cauza şocului ţi se blochează centrii nervosi, muschii (deci şi inima)... asta la socuri mari, la şocuri mai mici, esti ars în zona de expunere (normal ca la o expunere de mare amploare, la flamă de pildă, poti muri "liniştit" din cauza arsurilor happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se blocheaza muschiul cardiac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la tensiunile inalte, cum ai la tranvai de exemplu (750v) unde ai si amperaj mare, atunci nu mai conteaza daca se blocheaza muschii, te prajesti din cauza amperajului.