| SERIALS a întrebat:

De ce multa lume fumeaza? Ce beneficiu gasesc in asta? Eu sunt nefumator si vad obiceiul asta ca fiind pierdere de bani, e o afacere globala. Fumatorii isi cumpara distrugerea sanatatii cu mana lor si inca ne afecteaza pe noi, nefumatorii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
49 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Eu fumez, este un viciu pe care mi-l asum. Dacă eu îmi doresc să aprind o țigară și să mă bucur în tihnă de ea, asta fac.Clar,îmi face gaură la buzunar, și nu aș recomanda nimănui să fumeze, dar cu toate astea, mă repet, este un viciu asumat.

| SERIALS explică (pentru AnaBejenaru):

De cat timp fumezi?

| AnaBejenaru a răspuns (pentru SERIALS):

6 ani, eram în clasa a 9-a când am început, anturaj și toate cele, cu toate astea, nu mor dacă nu fumez o zi, douălaughing

| SERIALS explică (pentru AnaBejenaru):

La fel si sora, desi e mai mica decat mine, a inceput sa fumeze de vreo 2 ani cred, pacat de ea.

| AnaBejenaru a răspuns (pentru SERIALS):

Fiecare face ce dorește cu viața lui, nu trebuie să condamnăm pe nimeni happy

| SERIALS explică (pentru AnaBejenaru):

Incerc, dar oamenilor in ziua de azi le place sa judece si sa condamne, nu e corect.

| Daniel9988 a răspuns (pentru AnaBejenaru):

Pfuuuu...Nabar n-ai cum incep sa tusesc atunci cand trece pa langa mine un fumator cu tigara aprinsa.Nu o fac in mod intentionat, odata chiar mi-am incaasat bataita de la unul.

| untu a răspuns (pentru AnaBejenaru):

Dar ai sa-ti faci o gaura in gat! sad

| AnaBejenaru a răspuns (pentru untu):

Sunt optimistă că nu se va întâmpla.Life is short, eu mă bucur chiar și de un lucru dăunător sănătății.

| Ririru a răspuns:

Buna,

Nu e problema mea de ce fumeaza X si Y, ca nu fumeaza plamani mei si nici pe banii mei. Daca vrei sa-i evit fiind nefumator, pur si simplu ii evit.

| Violleta2022 a răspuns:

Total de acord cu tine!
Mai ales tigarile electronice care contin chimicale, mult mai periculoase decat cele din tutun natural.

Pacat, ca nu s-a acceptat legea interzicerii fumatului in locurile publice, pentru a se evita imbolnavirea nefumatorilor.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca nu-s fericiti, de aia fumeaza. Le lipseste ceva si e mai simplu sa suplineasca cu vicii decat sa investeasca timp si energie pentru a deveni oameni impliniti. Pe linga asta, mai e si problema dependentei induse. Tigarile din comert sunt cu mult mai nocive decat ar putea fi vreodata marijuana sau cannabis-ul.
@SERIALS: O iarba buna nu se compara cu mizeriile astea de la noi de pe piata sub nici o forma. Bine, acum trebuie sa stii pe cineva care are o bunica cu niste cinepa de calitate intr-un colt de gradina...winking

| Nemessys a răspuns:

In mare parte, tigara este folosit ca un accesoriu. Majoritatea frumeaza in public. De ce? Pentru ca sa para smecheri. Ei cred ca daca fumeaza sunt mari si tari. mai ales in ce mod poate sa scoata fumul. Orice om pare mai,, smecher", daca fumeaza. Nu fumeaza ca asa vor ei. fumeaza ca sunt prea prosti, sunt usor de manipulati si nu stiu sa se stapaneasca. Curiozitatea sau in cea mai mare parte, prietenii ii impiedica pe altii sa fumeze. De exemplu. Sa zicem ca X, este intr-un grup de prieteni (el si inca 4). X nu fumeaza, dar ceilalti da. X, vazand la prietenii lui, bineinteles ca ar vrea si el sa incerce. Sau se simte putin cam inferior fata de prietenii lui. Adica nu i-ar placea sa fie dat pe dinafara, vrea si el sa fie in rand cu prietenii lui. intelegi?

Uite. hai sa-ti dau un exemplu. Sa zicem ca tu esti intr-un grup de prieteni. Ei au telefoane super faine tu. un,, jaf" cu care poti sa suni si sa trimiti mesaje. Iesi intr-o zi la pizza cu prietenii si pana vine comanda, ei stau pe telefon. Sau. ceva de genu'. Cum te-ai simti? Bine. poate nu a fost un exemplu foarte bun, dar totusi, fiecare mai avem unele dorinte de a fi in rand cu lumea.

Sau mai exista posibilitatea ca cei 4 sa rada de el si sa-si bata joc de el ca nu fumeaza si sa-l faca in toate felurile sau fac glume proaste despre el din cauza ca nu fumeaza.
Iti zic eu... atunci cand se intampla ceea ce am spus mai sus, sunt 100% SIGUR! ca niciunul din cei 4 nu o sa zica ceva de genu :

"Fratele meu... stai cuminte. Nu te apuca de fumat ca noi. Tu ai o viata inainte, trebuie sa fii sanatos. Nu te apuca de fumat ca nu-i bine. Eu. am fost mai prost. aia e, dar tu sa nu te apuci, asculta la mine "

Normal asa ar fi bine sa-ti zica un prieten happy Daca tot sunt,, prieteni", inseamna ca-ti vor binele, nu? Dar. uite ca in realitate e ceva de genu :

,, Ce ma? Fraierul ala rolling on the floor)? N-ar tupeu sa duca nici tigara pana la gura" "

Ma rog. sper ca ai inteles. happy Lumea fumeaza ori ca-s mai prosti, sau sa spara smecheri sau ca-s determinati de prieteni happy.

| untu a răspuns:

Asa-i! Este adevarat ne afecteaza fumatorii care isi trag tigarile si suflat in camere fumul inecacios si inspira pe cei nefumatori! Este o boala, o depedenta!

| Clorox a răspuns:

Ideea este sa te distrugi, personal fumam din cauza asta, nu ma suportam si imi placea sa stiu ca ma distrug usor, usor si ca intr-un final o sa mor mai devreme. Dar lucrurile s-au schimbat, am invatat sa ma iubesc si sa fiu sanatos, nu mai fumez asa de mult, am incercat sa ma las de ele dar nu am putut din prima, este greu, crede-ma, dar am reusit sa le raresc. Sincer, imi pare rau ca fumatorii va afecteaza pe voi nefumatorii (Doar cei care se simt), si pe mine ma afecteaza ca fumez.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Depinde si ce fumeaza.

| peperonies a răspuns:

Se numeste dependenta dintr-un motiv...

| PersonajFictiv a răspuns:

Ca sa se relaxeze,sa nu mai fie nervosi.
Iti rezolvi altfel problemele cand esti relaxat,deci bagi o tigara,devii calm,apoi te gandesti la o solutie.
Mai fumeaza ca sunt tristi, nemultumiti din anumite puncte de vedere.
Mai fumeaza doar de distractie, mai fumeaza ca sa para ca ceilalti, sa fie acceptati de un anumit grup sau ca sa aiba o anumita incredere in ei ( Unii, prin faptul ca fumeaza, chiar se cred "smecheri" ).

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt usor de manipulat, din spirit de turma, pentru ca nu constientizeaza de fapt pericolul la care se expun, pentru ca nu stiu sa investeasca banii cu cap... exista multe motive. laughing

Nicotina declanseaza productia dopaminei la nivel cerebral, astfel fumatorii au parte de o stare de bine atunci cand fumeaza, dar au nevoie sa mareasca doza in timp pentru a beneficia de aceasta stare de bine.

Fum, scrum si bani arsi ^^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copii, avem un geniu printre noi! Daca ar fi existat o cale ca SERIALS sa poata transmite umanitatii ce crede el despre fumat, acest obicei groaznic ar fi abolit in cateva ore! Faptul ca ne-a adus parerea lui umila la cunostinta a fost ca un dus rece, vor trece saptamani pana vom putea asimila un astfel de adevar absolut. Cat de usor ti se poate intoarce universul pe dos atunci cand in viata ta isi face aparitia un astfel de geniu irefutabil. Mai avem sa aflam acum ca alcoolul si drogurile ne fac rau si sigur vom asista la suicid in masa! Numai Einstein mai friza geniul la modul acesta, oferind pareri pertinente despre lucruri pe care nu le intelege si nu le-a incercat niciodata, fiind dispus tot timpul sa le blameze si sa judece oamenii!

| 393Dan a răspuns:

In majoritatea cazurilor e presiunea de grup (peer pressure), mai ales cand toti prietenii fumeaza, e greu sa te abtii. Chiar daca nu te apuci si tu de fumat, oricum vei incerca macar sa vezi cum e. Dupa care cand mai iesi cu prietenii iar "incerci sa vezi cum e" si asa lumea incepe sa fumeze. Unii se opresc si lasa la timp, dar restul devin dependenti si chiar daca vor nu mai pot lasa deja.

| SERIALS explică (pentru 393Dan):

Eu nu am incercat niciodata si nici nu sunt tentat, la fel si cu iarba, pur si simplu nu vreau sa incerc, presupun ca e ceva normal, nu? sau gresesc?

| 393Dan a răspuns (pentru SERIALS):

E normal, totul e normal atat timp cat nu le faci in exces, cu cap si stii cand sa te opresti.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru SERIALS):

Nici eu nu sunt fumător dar am tras de 2-3 dintr-o țigară, nu mi-a plăcut si cu asta basta. Totuși e cam aiurea dacă stai si te gândești... E ca si cum ai spune ca o mâncare are gust rău si tu nici măcar nu AI GUSTAT din ea. Acum fiecare face ce vrea...

| SERIALS explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pai de ce sa fumezi daca scrie ca iti afecteaza sanatatea...

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru SERIALS):

Eu nu am spus să fumezi... I-a si încearcă si pe urmă spui ca nu iti place sau ceva. Dacă stai sa te gândești nu prea e corect. Mai știi, poate chiar iti place. Asta nu înseamnă ca eu acum iti spun sa te apuci de fumat, dar de la 1 țigară nu pățești nimic.

| SERIALS explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Nu-mi place fumul de tigara, vomit de la el, cum sa incerc, vrei sa mor si sa ma imbolnavesc sau ce?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru SERIALS):

Asa a fost la început pentru toată lumea. Si eu când am incercat tot asa mi s-a facut rău puțin si pe urmă am spus ca nu îmi place si gata nu mai pun țigara in gură.

| Ririru a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Haha, asa eram cu ciorba de burta. Nu-mi place, domne! Nu vreau! Miroase! Iac!
Pana am incercat si a devenit mancarea mea preferata laughing)

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Ririru):

Exact asa si la mine cu păstăile. Oricum nu cred că e corect să te pronunți asupra unui lucru dacă tu nu l-ai încercat. ( părerea mea )

| Ririru a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Asa este. Am acceasi parere. Eu m-am invatat minte de la ciorba de burta laughing

| SERIALS explică (pentru Ririru):

Mie initial nu-mi placeau conservele de ciuperci, dar dupa o perioada am incercat sa le gust, si culmea mi-au placut big grin

| Kogaion a răspuns:

Mai bine fumator decat betiv

| Teffan a răspuns:

"inca ne afecteaza pe noi, nefumatorii."

Sărăcuții de voi.
Adică eu îmi bag în organism, in mod direct fumul ala, tinp de 7 minute, si voi nu ma suportați când trec pe strada pentru 1 secunda pe lângă voi, cu țigara in mana?
Tampitenia aia cu "fumatul pasiv" mi se pare cea mai mare retardare.

Lumea fumează pentru ca:
1.Anturaj.
2.A fi ceea ce nu ești, din cauza presiunii prietenilor, mai exact ca sa fii "cool".
3.Stres.
4.Remediu împotriva plictiselii.
5. Ajutorul pe care țigară ti-o atunci când studiezi,citești, asculți muzica, creezi muzica, etc.

Eu fumez pentru ca sunt plictisit si pentru ca am vazut la prieteni(nu ca sa devin cool m-am apucat, ci pentru ca așa am vrut eu)

In prezent il folosesc cel mai mult ca remediu pentru stres.
Aproape exclusiv pentru asta.

| OnePiece a răspuns:

Probabil ca la un moment dat tutunul va fi complet interzis in tarile civilizate si mai apoi si in Romania. Lumea incepe sa treaca pe iarba, care este mai sanatoasa decat tigarile clasice pe termen lung. Legalizarea acesteia ar baga o gramada de bani la buget. (btw, NU fumez tutun si nici iarba).

| TudorFox a răspuns:

Da asa e, mai buna e o bere.

| Kiki20098 a răspuns:

Sa fumeze este ca un ''hobby'' Daca ai fmat o data vei vrea si a doua oara si a treia si a patra si a cincea si asa mai departe. Oameni sunt foarte curiosi ''cum e sa fumezi''.Da si nu aduce niciun beneficiu, insa ei vor asta.

| Takishima a răspuns:

De la stres. Uni insulta de la stres si creaza la randul lor stres altora. Isi dau naduful pe persoane mai calme, "fara personalitate", persoane cu care sunt familiare, vei din jur. E mai sanatos pentru cei din jur sa fumeze.

| Moon1997 a răspuns:

Asa e frate..aici vine intrebarea de ce fumezi? Cel mai bun raspuns care exista la asa ceva este " de prost " pentru ca tu pentru banii aia muncesti ca un prost urmand sa ii arzi degeaba..pentru bani aia iti distrugi sanatatea urmand ca, cand cumperi tigari sa te nenorocesti si mai tare...deci este ceva care pur si sumplu te lasa fara cuvinte.laughing m-am lasat si duc o viata mai sanatoasa multumesc lui dumnezeu

| SERIALS explică (pentru Moon1997):

Si cand mai aud ca unii fumeaza cate un pachet de tigari pe zi, imi pun mainile in cap, eu de 15 lei mai bine imi cumpar ceva bun de mancare, diverse ingrediente si prepar asa niste bucate.

| Moon1997 a răspuns (pentru SERIALS):

Am fost fumator de fapt am fost un prost mai bine zis..decand nu fumez mananc tot ce imi cade bine si simt ca sunt plin de sanatate.

| untu a răspuns (pentru SERIALS):

Foarte bine faci! BRAVO!winking

| GoguDeFer a răspuns:

Fumatul... aceasta asa-zisa "boala" pe care multi o numesc nesanatoasa, o pierdere de bani si o " distrugere a sanatatii"...
Intr-adevar, sansele sa te imbolnavesti sunt mai mari la cei fumatori dar iti spun sincer povestea mea.

La 12 ani, cand tatal meu a intrat intr-un fel de paralizie, eu aveam probleme la scoala gen copii radeau de mine, ma loveau, mama era cu toata treaba in casa si eu nu stiam unde sa ma impart. Cu timpul, am crescut si am inceput sa imi dau seama din ce in ce mai bine ce se intampla pe aici... La ce ma refer prin asta? Intr-o zi am fost extrem de nervos, am luat 3 in teza pentru ca nu am putut sa invat destul si, am aflat si o vestea ca tatal meu nu o sa isi revina niciodata. Am fost... distrus si extrem de plin de nervi.
Aici a venit " salvatorul ", un vecin fumator care mi-a spus sa " trag un fum ". Desigur ca i-am luat tigarea si m-am apucat sa trag din ea si am realizat ca incep sa-mi treaca nervii si stresul.

Beneficiul? Te scapa de nervi/stres, efectiv te " elibereaza. Iti spun ca, 90% din prietenii mei fumatori, s-au apucat de fumat din cauza stresului si nervilor si si ei iti vor spune acelasi lucru:
Te scapa de nervi/stres si te elibereaza. Desigur, toate au pretul lor (stii la ce ma refer).

| Ke4LoN a răspuns:

Lumea care fumeaza de obicei este stresata nu ai ce sa faci ideea e ca mai ales in Romania majoritatea locuitorilor sunt stresati ori s-au apucat din prostie si acum nu se mai pot lasa oricum ei inteleg ca nu e bine dar intr-un fel este o detasare a lor fata de toate problemele lor zilnice.

| Sandyii a răspuns:

Trei motive din cate observ eu: e un tic nervos, e ceva cu care sa iti ocupi timpul si un motiv de a face o pauza, e o ocazie de socializare.