Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

De ce nu ai voie ceai de sunătoare dacă iei și antidepresive? Am citit la contraindicații la acest ceai și cică nu e indicat dacă urmezi tratament andidepresiv chiar ar face rău acest ceai dacă iei și antidepresive?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna! Ceaiul de sunatoare are multiple efecte in organism printre care amintim efectul antiinflamator, antispastic si nu in ultimul rand efectul antidepresiv. Nu este recomandat ca acest ceai sa fie asociat cu tratamentul medicamentos antidepresiv deoarece ambele administrari actioneaza in mod similar iar administrarea lor concomitenta nu ar face altceva decat sa apara ceea ce se numeste "interferarea substantelor active", in acest mod putand sa apara reactii nedorite la nivelul organismului (afectiunea de fond se poate agrava)! Pe scurt, nu se recomanda administrarea a doua preparate (indiferent de forma lor de administrare) care au acelasi efect in organism! Acest lucru este valabil in majoritatea afectiunilor dar exista si exceptii de la aceasta regula ( aceste exceptii nu se aplica in cazul asocierii ceaiului de sunatoare cu tratamentul anidepresiv). Sper ca ai inteles!

1 răspuns:
| Dana1999 a răspuns:

Sunătoarea poate fi un înlocuitor la antidepresive în doza potrivita. Din pacate suplimentele sunt slabute si ceaiurile tot slabe.