| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu am curaj să mă sinucid deși am toate motivele? Ce naibii ma opreste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu te opreste. Te iubeste prea mult si nu te vrea pe vesnicie in iad.

101 răspunsuri:
| AlexandruAdy a răspuns:

După numele ce il ai la profil se cam stie ce fel de om ești
Stii ce te oprește omule?
Gândul că ajungi unde nu trebuie, unde vei ramane pentru totdeauna, în chinuri
Un astfel de gând te poate opri sa iti curmi viața
Sau urmările ce vor fi după plecarea ta de pe lumea asta
Trăiești atatia ani ca sa mori în 5 minute, inutil, ca un om de nimic
Căuta altă variantă de a remedia problemele tale, necazurile

| lussa a răspuns:

Nu exista niciun motiv sa te sinucizi! Nu face asta. Gandeste-te la toate persoanele din jurul tau si cat ar suferi daca te-ar pierde. Familie, prieteni, vecini, colegi. Toata lumea ar suferi. Si ai toata viata inainte! Fiecare viata are un rost, o menire. De ce vrei sa inchei socotelile cand ti-au mai ramas atat de multe de facut? Sa te bucuri de cele mai frumoase colturi ale lumii, sa le arati celor dragi cat de mult ii iubesti. Vorbeste cu ei despre gandurile tale, te vor ajuta.
0374456420. Suna aici daca te confrunti cu astfel de ganduri. La celalalt capat vei gasi specialistii depreHUB, care sunt gata sa iti fie alaturi. Ai grija de tine si cantareste bine toate deciziile pe care le iei!

| MValentin a răspuns:

Conștiința? E dovedit ca multi oameni ce au încercat sa se spînzure in ultimele clipe de viata si-au dat seama de greseala facuta si varful degetelor lor erau însîngerate încercând sa schimbe ceva si nu au putut.
Adica... eu simt ca te opresti tu deoarece vrei sa o iei pe o cale ok, dar nu stii de unde sa reincepi sa fi fericit si ti frica de asta... tuturor ne este frica de viata in masuri si moduri diferite, dar crede-ma poti sa ii arati tu iei cine conduce

| Bruno92 a răspuns (pentru AlexandruAdy):

Ești superficial e doar un nume ce nu mă caracterizează și nu mă deranjez sa îl schimb fiindcă nu mă afectează cu nimic.in rest ai dreptate 80% mă gândesc că dacă mă sinucid o fi mai nașpa nu știu ce mă va aștepta, dar totodată mă gândesc că poate eșuez nu mor și rămân cu sechele for ever

| Bruno92 a răspuns (pentru lussa):

Nu am pe nimeni decât pe maică-mea da nu mă interesează de ceilalți eu sufăr de o depresie serioasa ce se pare că nu mai pot scăpa de ea nici cu tratament. Am toate motivele sa o fac sunt izolat și prietenii miau făcut numai rău până și cei din familie îmi vor raul mă pis pe toți sper sa am curaj să o fac fiindcă e un chin să trăiești cu depresia habar nu ai e o boala ce te termina nu te mai poți ridica nici din pat + că am dușmani la greu și am și anxietate gravă

| AlexandruAdy a răspuns (pentru Bruno92):

Păi decât să eșuezi ca un peștișor pe uscat, schimba metoda
Nu sunt curios de problema care o suferi dar o metoda mai simpla, mai schimba cartela, anulează contactele cu deranjamente, pe lângă ce spun mulți mergi la psiholog/psihiatru, e o metoda buna cu șanse de remediere, dar până atunci poti sa incerci singurel

| lussa a răspuns (pentru Bruno92):

Inteleg gravitatea problemei. Cu totii avem perioade de suisuri si coborasuri in viata. Trebuie sa lupti, sa infrangi boala, sa ii arati ca nimeni si nimic nu te poate dobori sau opri din ceea ce vrei sa faci. Va fi bine!

| RaduWhovian a răspuns:

Prieteni? Nu te gandi la prieteni! Gandeste te la tine in primul rand! De ce sa te sinucizi? Ai tot dreptul la o viata frumoasa! Urmeaza ti pasiunile, fa ceva cu viata ta, lasa prietenii! Cat timp nu aveti un mod de gandire asemanator si lucruri in comun, cat timp iti fac rau, nu i numi prieteni. Evita-i! Esti inca la scoala/facultate? Pregateste te pentru viata de dupa, sa ajungi cineva. Locuiesc aproape de tine, sunt colegi de munca? Schimba locul de munca, atunci! Si eu am trecut prin momente mai grele, vor trece toate, te asigur! Mereu va fi o solutie, trebuie sa ai rabdare!

| Frank51 a răspuns:

Frica, din pacate este un instinct primar incontrolabil, la fel ca atunci cand te inneci sau ai un cosmar. In engleza ii zice fight or flight.

| Bruno92 a răspuns (pentru lussa):

Când ai depresie ai numai coborâșuri e o stare permanenta de suferință + singurătate deci e aproape imposibil sa înfrângi așa ceva sa nu mai zic că chiar și dacă e sa se "vindece " tot are recurenta e imposibil sa scapi de așa ceva. Nu se poate vindeca depresia cronica doar trata

| aneliram a răspuns:

Moarte este pentru lași. De ce nu iti rezolvi problemele? Cati ani ai? De ce nu vorbesti cu un psiholog

| gemeni6226 a răspuns (pentru Bruno92):

Eu de 40 de ani nu fac altceva decat citesc carti si articole despre viata de dincolo de moarte, pe linga asta sunt si crestina credinta nu mi-o schimba nimeni-dar chiar si asa nu as dori sa mor repede, au fost momente in viata mea in care as fi dorit sa nu ma fi nascut dar le-am depasit te sfatuiesc sa nu faci un gest pentru ca daca e adevarat ce am vazut intr-un film ca cel care face gestul dincolo pedeapsa lui e ca traieste la infinit acel gest si nu nu scapa se repeta si se tot repeta gestul facut, nu se scapa : ai murit si gata dincolo nu e nimic.Ar fi prea simplu.Ce ar fi sa incerci sa ai curajul de a trai?

| Bruno92 a răspuns (pentru RaduWhovian):

Am terminat școala nu am loc de munca că depresie e severa da a fost și mai grav nu reușeam să mă dau jos din pat cu zilele mersi pentru răspuns. Da e greu fiindcă eu sufăr și de anxietate nu pot deocamdată munci în colectiv am pasiuni da nu pot să îmi urmez visul fiindcă e la un stadiu grav depresia

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Pai, doar mama, tata si fratii iti sunt familie, prietenii te vor uita. Cand ai vreun necaz mama este cea care suferă, poate mai mult decât tine.

| gemeni6226 a răspuns:

Iti recomand sa citesti asta e o carte on line despre viata si moarte scris de un profesor doctor universitar in biologie.Bine ca e accesibil ca in rest costa 120 lei.https://www.semperfidelis.ro/......ic_pdf.pdf

| Bruno92 a răspuns (pentru gemeni6226):

E doar un film nu o realitate

| Bruno92 a răspuns (pentru aneliram):

Frații mei sunt perverși, taicămeu e decedat in rest da mă gândesc la maică-mea dar până la un punct totul are o limita acum sunt cat de cat ok da nu se știe depresia e o boala grava care te chinuie in ultimul hal nu poți face nimic

| Bruno92 a răspuns (pentru gemeni6226):

Cum se numește filmul ăla?laughing

| gemeni6226 a răspuns (pentru Bruno92):

Realitatea e pana traiesti, ce este dincolo tot realitate numesti? Dupa parerea mea realitate este suma perceptiilor oferite de cele 5 simturi pe care le avem asupra acestei lumi.Dar dupa ce murim in primul rind pierdem cele 5 simturi si dincolo nu mai este ceea ce este aici deci nu poti vorbi despre lumea cealalta ca fiind ca lumea reala de aici nu este compatibila notiunea realitatii si existentei noastre de aici cu cea de dincolo.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu nu vrei sa te sinucizi. Cauți fel și fel de metode prin care să mai atragi atenția asupra ta. Când vezi că nu ești băgat /băgată în seamă nici măcar online, hai să mai facem câte o postare care sa mai atragă subiect de discuție.

| roty78 a răspuns:

„Nu ştiţi oare că voi sunteţi templul lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi? De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica şi Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteţi voi." (I Corinteni 3; 16-17)

| ContAnoNiMMM a răspuns:

Dupa cum spune legenda Bahoi : Vai ma omoor, bagami-as pla in mata, stati ba asa, ca pepenii aia de pe camp nu se culeg singuri

| aneliram a răspuns (pentru Bruno92):

Stiu ca te chinuie, dar ia gandeste.te la cei care au cancer de exemplu, ar da orice ca sa traiasca. Am inteles ca ai 20 de ani, nu esti mare, ai viata înainte. Urmeaza.ti pasiunile ai sa vezi ca te vor ajuta in lupta cu depresia.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Bruno92):

Nu mai stiu din pacate ca ti-as zice dar la un moment dat acelasi lucru se reia si in serialul Lucifer in care ingerul decazut ii arata ce il asteapta dincolo daca face gestul.In schimb pot sa-ti recomand un alt film in care se dezbate aceeasi tema.5 studenti la medicina se decid sa afle cum e dincolo si isi induc cu ajutorul colegilor moarte clinica. Filmul se numeste Flatliners film din 1990.https://www.youtube.com/watch?v=wpci2WuWy4E

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Fratii chiar daca te iubesc, daca au familie, isi vor iubi familia mai intai, apoi fratii. Asa e viata.

| BL4J a răspuns (pentru Bruno92):

Nu te sinucide!
O să regreți apoi!

| Bruno92 a răspuns (pentru gemeni6226):

E adevărat da e absurd să crezi o scena dintr-un film ce se tot repeta la nesfârșit daca ar exista un dumnezeu nu ar permite așa ceva mai ales unui om ce o suferit aproape întreaga viață din cauza depresiei și din semn de respect pentru el nu am făcut-o

| Ineys a răspuns (pentru roty78):

So... cum explici ucigasi in serie cu 50 de victime? Au stricat cam multe temple pana li s-a intamplat ceva.

| Bruno92 a răspuns (pentru BL4J):

Mă voi risca

| Mosotti a răspuns:

Tu nu intelegi o faza, de la depresie ai acele motive, e ceva fals, capcana ei, incearca intai sa tratezi depresie si iti vezi de treaba ta, ce treaba ai tu cu altii? Vezi domne de treaba ta, simte-te bine, fa-ti pasiunie si da-i in pana mea pe aia care nu ti se potrivesc.

Si eu am depresie si stiu cum este, am si eu ganduri asa dar stiu ca-s capcana! Odata tratata vor disparea motivele, ca vei vedea viata frumoasa si fara sa fi dependent de niste lichele care-ti vor raul, inclusiv familia.
Fi baiat destept si pricepe asta de la cineva care a trecut si trece prin asta de mult.
Anxietate am avut, am tratat-o.
Stiu cum e, iti fura tot, toata bucuria, iti fura viata depresia.

Daca dupa ce se incearca absolut tot ce se poate incerca ca tratament si nu merge, atunci mda, e altceva, ca sa stai cu o depresie continua care-ti fura de tot viata, e o suferinta, dar pana atunci nu ai voie sa nu intelegi ce zic, inteleg ca acum ai toate motivele, dar nu asta e realitatea acum.

Te opreste sa faci ce vrei, ca probabil la nivel inconstient stii ca e aiurea sa faci asta, cel putin acum cand ai mari sanse sa fi bine.
Plus ca ai fi esuat sigur si ar fi si mai rau.
Nu te juca ca te joci cu ceva negru.
Mai bine fa ceva sa-ti iei viata inapoi. Apeleaza la un medic bun, ia tratament si ai sa vezi ce bine o sa fie in aceleasi conditii de mediu, atentie.
Dupa ce depresia si anxietatea trece, iti va scoate trat si vei fi okey.