| anonim_4396 a întrebat:

Simt nevoia sa ma sinucid din cauza unei suparari , si am curaj,prea mult curaj. Cum fac sa-mi treaca acest sentiment?

Răspuns Câştigător
| Tudorand a răspuns:

SINUCIDEREA ESTE CEL MAI MARE PACAT.
Nu as indemna pe nimeni sa comita o asa mare greseala. Mai mult, trebuie sa ai mare tarie de caracter pentru a-ti lua viata. Indiferent de CRUCEA pe care o ai de dus in viat asta, NU TREBUIE SA TE SINUCIZI, NU AI DREPTUL SA FACI ASA CEVA PENTRU CA DUMNEZEU TI-A DAT VIATA SI TOT EL TREBUIE SA TI-O IA, NU TU...

Gandul la frica de iad ar fi o pavaza buna impotriva sinuciderii. Daca motivele pentru care te gandesti la acest act, suferintele, lipsurile pe care le traiesti acum, ar fi vesnice?

Cel putin in viata aceasta se pot gasi solutii de iesire din criza.

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Draga mea, nu pot sa iti raspund la mesaj pentru ca nu sunt in lista ta de prieteni.O sa vorbim pe mess.O zi buna.

| EmaS a răspuns:

Moartea nu este o rezolvare.Viata este un dar de la Dumnezeu.Numai El o da si El o poate lua.Trebuie sa mergi la medic.Nu este o rusine.La doctor merg oamenii care au probleme.O colega de-a mea era foarte bolnava, ii era frica sa vina si sa plece de la serviciu, neinsotita. Dupa ce a urmat un tratament cu xeroxat se simte excelent, nu mai plange, si vine neinsotita la serviciu.Starea ei de sanatate s-a imbunatatit vizibil.Iti doresc multa sanatate, si incredere in Dumnezeu, caci El este Iehova Rafa-Dumnezeu care vindeca.Nu suntem scutiti de incercari, dar stim ca El este cu noi in incercare, si Lui Ii pasa de noi!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Daca aveai curaj deja te vedeam de mult la stirile de la 5, renunta la gandul asta si fa-ti o viata, uita de probleme.

| William a răspuns:

Ar fi multe cari dar cea mai sigura este sa vorbesti cu cineva despre problemele tale si sa incerci sa gasesti o solutie. Fiindca ai postat la categoria religie iti amintesc ca daca te sinucizi o sa arzi in iad pe veci si nu mai ai nicio sansa de a fi iertata.

| ateu123 a răspuns:

Tudorand a bagat frica divina in tine de parca el a fost in iad si acum ne poveste ce cald e acolo, draga o viata ai pretuiesteo ca e unicata alta numai ai, gandeste la un orb care nu vede nimic sau la cineva care nu a putut merge sau handicapati mintali din nastere, tu ai tot ce vrei ai maini ai picoarele, ai ochii ce isi lipseste ambitita si vointa de viata lasa tu sinuciderea ca doar cei slabi fac asta

| anonim_4396 explică (pentru ateu123):

Sunt slaba de inger, cad usor, incerc sa fiu mai tare, dar...nu reusesc. Urasc sa fiu emotiva, sensibila, timida.etc.

| ateu123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede-ma viata te face puternica cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru ateu123):

14 ani.

| ateu123 a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde esti?

| anonim_4396 explică (pentru ateu123):

Tulcea

| คlєxヅ a răspuns:

Si din ce suparare iti vine tonul asta? :-W

| Floris83 a răspuns:

Eu zic, mai bine gîndește-te că Dumnezeu ne-a creat din dragoste, ne-a hărăzit pentru Viața Veșnică.Ai pierdut legătuara cu Izvorul Vieții. Dacă te unești iarăși cu El prin Sf. Taine ale Bisericii, scapi de aceste gînduri, care nici măcar nu-s ale tale, ci ale altei minți, ai căzut în pânza ucigătorului de oameni, diavolul, dar nu descuraja, începe cu începutul. Începutul orcărui om care a pierdut Calea, e spovedania curată de toate păcatele, așa se taie pînza întinsă asupra noastră prin drepturile ce le dăm singuri diavolului, totodată primim și Har la spovedanie, să luptăm lupta cea bună până a moarte, ia și tu leg. cu un preot. Singur, te asigur eu că e, dacă nu greu, aproape imposibil să scapi deplin de astfel de gînduri, mai devreme sau mai tîrziu ele, pentru aceleași cauze, și pentru o viață trăită în neglijență și dezordine sufletească, vor reveni, și posibil cu putere mai mare. Nu putem lupta singuri cu diavolul, unii din ei au fost și serafimi pe cînd erau în Rai, și încă nu lucrează la puterea lui maximă, gîndurile lui împing atîția oameni să se sinucidă-săracii, nu li se pot împotrivi; fără să ne îmbrăcăm cu putere de Sus, nu-i stăm în față, cădem ca muștele.

| anonim_4396 explică (pentru Floris83):

Multumesc Floris83, chiar m-ai ajutat, ai foarte mare dreptate, multumesc din nou:!

| Floris83 a răspuns (pentru anonim_4396):

Orcînd vrei, sunt deschis la dialog, și dacă pot ajuta, cu mare plăcere; e chinuitor să știu că cineva este bîntuit de asemenea gînduri, și că din slăbiciune își închide singur porțile Împărăției Cerurilor, Dumnezeu este singurul Dătător de Viață, e atîta Viață în El că n-a creat nici El, singurul Ziditor a toate, ființe cît să profite de ea...e păcat și să ne gândim la altceva în afară de, doar El! Aș vrea să aud doar vești bune de la tine, deși o luptă e viața, și nu ne oferă doar momente plăcute

| anonim_4396 explică (pentru Floris83):

Mda, multumesc mult>:d

| YoannahKlaudia a răspuns (pentru Floris83):

Vreau sa vorbesc cu tine...cum ar fi posibil avand in vedere ca nu ma lasa sa iti trimit mesaj?

| Floris83 a răspuns (pentru YoannahKlaudia):

Id-ul meu de mess e florin_tanase80, ori îmi scrii email, ori vorbim pe mess!
Dacā te pot ajuta cu ceva, oricând, cu plācere... sā ai grijā de tine!

| YoannahKlaudia a răspuns (pentru Floris83):

Ti-am dat add abia acum... te mai gasesc pe id-ul ala?

| Floris83 a răspuns (pentru YoannahKlaudia):

Nu, acela, nu mai e valabil, ci acesta koreandru83 până una, alta nu mai primi astfel de gânduri, mai vorbim...

| raluk27 a răspuns:

Sorry ca te intreb, dar ce problame existentiale ai la 14 ani? Ai luat o nota proasta? Nu ai prieteni? Te-ai certat cu ai tai? Indiferent despre ce e vorba, nu e nimic ce nu poate fi rezolvat, iar sinuciderea nu e o solutie.Crezi ca scapi de probleme daca mori? Gandeste-te la ce lasi in urma. Sa mori e usor, in 3 zile esti in pamant, dar cei care te iubesc vor ramane cu aceasta trauma. Plus ca ceilalti in loc sa-si aminteasca lucruri frumoase despre tine, te vor privi ca un las care nu a avut curajul sa-si infrunte problemele. Viata nu e a ta, ca sa ti-o iei. E un dar de la Dumnezeu si tot el o poate lua. Bucura-te de viata, imagineaza-ti toate clipele frumoase care te asteapta si pe care ai sa le traiesti: realizarea profesionala, intemeierea unei familii, nasterea unui copil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna
Hmm. mai gandeste-te inainte. Orice suparare ar trebui sa treaca. Gandeste-te ca ai pentru ce traii, ai toata viata inainte, gandeste-te si la familia ta, cum se fa simti daca tu te vei sinucide, gandeste-te ca daca te sinucizi o sa ajungi in iad, ceea ce ii de o mie de ori mai rau decat orice suparare.
Deci, gandeste-te de 2 ori inainte sa te sinucizi.
Sper ca te-am ajutat.

| soimos a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa te "sinucizi" ucigandui in sufletul tau pe cei care ti-au *** necazurile pe care le ai, si nu uita proverbul care te face sa reinvii:
"O noua dragoste este o noua viata"!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am pus aceasta intrebare sa aud cateva pareri care sa ma faca sa-mi fie frica de sinucidere, care sa ma ajute sa ies din aceasta stare, si cel mai bine au facut-o alexilexi99 si Tudorand.

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede-mă, dacă aveai prea mult curaj nu mai vorbeam acum.
Și nu mă interesează cine te-a ajutat cel mai mult, tind să cred că atenția care ți s-a oferit brusc. Nu e amuzant că oamenii bagă pe cineva în seamă doar când e bolnav sau poate să moară din milă?

| NuamnumesuntANM a răspuns:

Sa nu intrasnesti sa te sinucizi nu te gandesti pe cate si cate persoane ai putea sa le faci sa sufere? sa fim seriosi mai bine nu gandeste-te la cei dragi

| NuamnumesuntANM a răspuns:

Indraznesti scuze ma grabeamlaughing

| anonim_4396 explică (pentru NuamnumesuntANM):

Nu e nimic, ai dreptatelove struck:d

| NuamnumesuntANM a răspuns (pentru anonim_4396):

love struck ma bucur ca ti-am deschiz ochiilaughing

| lascuiulian92 a răspuns:

Daca aveai asa mult curaj erai mort de mult.
Uita-te la filmul "It`s cand of funny story" cred ca esti ca el laughing

| sorinae a răspuns:

Nu este bine sa te sinucizi din cauza cuiva din altceva neimportant tu trebuie sa-ti traiesti viata mai departe! treci peste supararea ta o sa fii si altele dar niciodata nu trebuie sa ne dam batuti! Dumnezeu ne pune la mai multe incercari si noi trebuie sa le depasim deci iti sugerez sa treci peste ca o sa fie mai bine dupa cum e proverbul! Dupa furtuna intodeauna iese soarele succes!

| AGOR a răspuns:

Nu o fa.Incearca sa rezolvii ace problema Sau discuta cu cineva despre ce simti.p.sViata e un magazin noi cumparam viata si pltim cand crede dunezeu ca e nevoie platim cu moartea.