| CorleoneGyovanny a întrebat:

De ce nu am pofta de mancare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Întreabă medicul

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa poftei de mâncare poate fi cauzată de diverse afecțiuni fizice sau psihologice. Printre cauzele fizice se numără: răceala, gripa, anemia, cancerul, bolile renale sau hepatice, diabetul zaharat și altele. Printre cauzele psihologice se numără: depresia, stresul și anxietatea. Este important sa discuti cu medicul de familie pentru mai multe detalii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravohappy Numai la medic toată lumea mai lăsați sa schimbe omul alimentația mănâncă și schimba ceva, repede la doctor de unde ați apărut? După ploaie?laughing

| 4evergentleman a răspuns:

Depresia de obicei e cauza principala dar sunt depresii când e opusul și mănânci de rupi, nu toate depresiile se manifesta la fel.

| healerdx7 a răspuns:

Poate esti gravid.

| Alinuța00 a răspuns:

Disparitia poftei de mâncare poate fi cauzată de anumiți factori precum stresul, tristețea, anxietatea, plictiseala dar poate fi o cauza si a unei alimentații nesănătoase.De obicei, pofta o sa revină în puțin timp, nu durează mult disparitia asta. Poate fi cauzată și de consumul mare de alcool sau tutun. Încerca să te gândești mai mult la mâncare sau să te uiți la diferite videoclipuri despre gătit sau degustarii orice, si pofta vine imediat.Nu necesită o vizită la doctor decât dacă aceasta se întinde pe mai multe luni.

| Densia03 a răspuns:

Du te la medic. Sunt mai multe cauze