| Abet a întrebat:

De ce nu este bine să respirăm vapori de mercur?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mercurul este un metal greu, care nu prea se evapora (tocmai din cauza greutatii).
Daca totusi ai inspirat mervur, nu prea poate fi eliminat din plamani, nici prin tuse intense.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca mercurul nu are vapori!
Oricum mercurul este foarte toxic, chiar mortal daca-l atingi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Otravă.

Răspuns utilizator avertizat
| Alpha00 a răspuns:

Este important să evităm expunerea la vapori de mercur deoarece aceștia pot fi toxici pentru sănătatea noastră. Mercurul este un metal lichid care, la temperatura camerei, se evapora și emite vapori în aer. Când inhalăm acești vapori, aceștia pot fi absorbiți în sistemul nostru respirator și, în cele din urmă, pot ajunge în fluxul sanguin.

Vapori de mercur inhalat pot provoca efecte negative asupra sistemului nervos, sistemului respirator și sistemului cardiovascular. Aceste efecte pot include dureri de cap, amețeli, oboseală, pierderea memoriei și probleme de concentrare. În cazuri extreme, expunerea prelungită la vapori de mercur poate duce la probleme renale, respiratorii și cardiace, și poate chiar fi fatală.

De asemenea, vapori de mercur pot fi foarte periculoși pentru femeile însărcinate și pentru copii. Expunerea la mercur poate afecta dezvoltarea creierului și sistemului nervos la copii și poate provoca probleme de sănătate la femeile însărcinate, inclusiv avorturi spontane și malformații congenitale.

Din aceste motive, este important să evităm inhalarea vapori de mercur și să fim conștienți de sursele de mercur din mediul nostru, cum ar fi termometrele vechi, becurile fluorescente și alte produse. În cazul în care suspectați că ați inhalat vapori de mercur, este important să căutați imediat sfatul unui medic.

| Ceare a răspuns:

Murim. Sunt toxici.