| 2k18Tpu a întrebat:

De ce oamenii handicapati mintali nu pot sa se integreze in societate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Nu sunt ca majoritatea, de aici si noțiunea de normalitate. Oamenii s au separat de cand lumea pe diferite criterii. Cei cu handicap au propria lor societate, oarecum.

7 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Pentru ca au handicap mintal laughing

| Dalmore a răspuns:

Pentru ca nu pot functiona ca niste oameni normali, dar asta depinde mult de gradul de handicap, nu e o regula ca ei sa nu se poata integra.

| Yurisa a răspuns:

Depinde de ce are, nu toata lumea cu handicap mintal ramane pe dinafara

| Doja a răspuns:

Depinde de handicap. Daca ai IQ-ul redus undeva sub 80 atunci nu poti fi invatat sa faci nimic util societatii, si cu timpul ori te plictisesti ori intri in zona de criminalitate.

Daca ai sub 80 atunci... poti ajunge sa nu te poti lega nci la pantofi.

In principiu oamenii astia sunt cazuri foarte triste dar nerecuperabile.

| anonimaalee29 a răspuns:

Pentru ca au anumite deficiente ce ii diferentiaza de oamenii normali.
Si cum in Romania se rade de orice chestie, acesta este un motiv bun pentru a se rade, putini sunt care inteleg acel handicap...si durerea parintilor si a copilului cand este jignit sau se rade de el.

| wolfves a răspuns:

Oamenii sunt rai si judeca.

| Lili455 a răspuns:

Pt ca oameni fac discriminări la fiecare persoana! Dacă nu este exact ca ei este contra lor! Niciodată o persoana doar chiar si cu un singur defect minuscul nu se va integra perfect in societate, mereu va exist cineva cărora nu le va conveni pentru ca "este diferit"! Dar diferit este modul prin care te deosebești de ceilalți, esti mai special! Fie intr-un min bun sau rau! Oameni judeca mereu fie ca e bine sau rau!