| Metalheadforever666 a întrebat:

Care credeti ca este cel mai mare defect al societatii sau al oamenilor? Eu consider ca cel mai mare defect este ignoranta,deoarece aceasta sta in calea inteligentei,creativitatii dar si a trairii in armonie a oamenilor.Un om ignorant este respingator cand vine vorba de lucruri noi sau diferite. Oamenii diferiti sunt ignorati sau marginalizati de societate doar pentru ca nu gandesc la fel,nu au aceeasi personalitate, nu au acelasi comportament etc. iar acestia devin "corupti" doar ca sa se integreze in societate sau se izoleaza.

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ignorarea Creatorului.

| anad a răspuns:

Dar tradarea? Inselaciunea voita si perfida care deterioreaza, uneori, iremediabil relatiile umane.
"Cea mai mare ticăloşie este trădarea. Dacă, însă, cel trădat este propriul tău părinte, propriul tău superior, ori un prieten, atunci se ajunge la josnicia cea mai demnă de dispreţ." Elsa Morante

| whatevernvm a răspuns:

Prostia

| RAY a răspuns:

Cel mai mare defect este ignorarea naturi umane, omul isi ignora animalul din el si se crede perfect, o data cu acceptarea a ceea ce suntem am putea evolua spre bine, din pacate religia dauneaza foarte mult si nu ne permite sa gandim rational

| Drimmero a răspuns:

Nu suntem obligati sa ne placa de toti, pana la urma. Avem si noi o lista de ''simpatii'' pe care nu le putem accepta.
Oamenii diferiti ca oamenii diferiti, dar cum se numesc aia care nu accepta alte pareri? Nu cumva tot ignoranti? Asa a fost de cand lumea, se formeaza grupuri de oameni si usor usor se izoleaza de restul turmei, nu toti suntem la fel.

| Drimmero a răspuns:

Rectific: Nu suntem la fel!

| Sociopat a răspuns:

Nevoia de a fi acceptati.

| UnBroken2016 a răspuns:

Ignoranta e foarte rea dar si buna in acelasi timp. E rau cand mergi pe strada si nu te opresti sa ajuti pe unu care se impiedica dar te si ajuta sa dormi noaptea stiind ca sunt oameni care mor de foame si tu ai burta plina.

| Deaad a răspuns:

Tot un fel de ignoranta.
Ignoranta fata de traditii.
Si faptul ca ne-am pierdut calitatea de a fi oameni si suntem mai mult niste masini automate care repeta aceleasi lucruri zi de zi, dependenti de alte masinarii.
De asemenea, subscriu la ce ai spus si tu.

Cel mai mare defect al societatii este tehnologia si manipularea in masa prin intermediul mass mediei, bisericii si scolii.

| reihiuke a răspuns:

Lipsa de constiinta. ignoranta din ce vine?

| Deliiiia a răspuns:

După raţionamentul tău, oamenii ignoranţi se integrează mai bine în societate, deci ignoranţa nu reprezintă un defect al societăţii, din moment ce o face să funcţioneze.

Cred că ai pus intrebarea fiindcă eşti frustrat. Te consideri diferit şi oarecum evoluat şi pui pe seama acestor caracteristici insuccesul în integrarea socială. Eu nu cred că un om inteligent e neapărat şi un inadaptat social, din contră, acesta va reuşi prin tehnici, dacă nu prin aptitudini dobândite pasiv de-a lungul anilor, să se facă plăcut şi în cercurile sociale formate din oameni cu o pregătire intelectuala nu într-atât de riguroasă. De asemenea, o persoană cu o inteligenţă deficitară nu este neapărat şi una sociabilă.

Ceea ce am observat şi probabil are legătură cu întrebarea ta e că cu cât omul se angajează în mai multe activităţi sociale, cu atât îşi pierde interesul pentru lumea interioară. Cu alte cuvinte, nu există dezvoltare personală, sufletească dacă vrei, atâta timp cât există una socială.

Asta ar fi părerea mea. Cel mai mare defect al societăţii ar fi după mine incapacitatea de a accepta opinii care nu corespund cu cele personale.

Răspuns utilizator avertizat