| Miruna0909 a întrebat:

De ce oamenii mai deschisi la ten, oamenii blonzi, au pielea foarte sensibila? Le apar foarte multe iritatii, bube, mâncărimi, la soare sunt foarte sensibili, se inrosesc, si nu numai vorba despre piele. De exemplu și sensibilitatea la ochi (curg ochii la lumina) sau nu sufera la caldura.
De ce se intampla asta in special la oamenii cu ten deschis?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este iluzie optica.
Cu cat o suprafata este mai deschisa la culoare, cu atat se vad impuritatile mai bine.
(vezi zugraveala in alb).

| Hyperion7 a răspuns:

Greșit,eu am tenul puțin mai închis la culoare, un fel de masliniu și tot am ceea ce ai zis și tu.
Așa că nu e vina tenului, ci a părinților laughingMă rog, ai moștenit de la un părinte astea, asta e clar.

| Marius22222222222 a răspuns:

Lipsa de vitamina d